Hurvínek je späť, motorák M 131. 1538 „Ľubka” opäť v Košiciach

Po takmer 30 – tich rokoch sa dnes opäť roztočili kolesá historického motoráku s označením M 131. 1538. Postarali sa o to železniční nadšenci združení v Klube historických koľajových vozidiel z Košíc, ktorí ho dnes ráno previezli z opravovní MTH Renova do košického rušňového depa. Práve tam bude mašinka Ľubka slávnostne predstavená už o niekoľko dní počas Rušňoparády 20. až 21. apríla.

lubka_01

Historický osobný motorový vozeň zrekonštruovali dobrovoľníci z KHKV a zamestnanci firmy Renova za finančnej podpory projektu Terra Incognita Košického samosprávneho kraja.

„Máme za sebou prvé tri, veľmi náročné etapy záchrany historického motoráku. Veľmi dlhá bola cesta k jeho odkúpenia od štátu, ešte náročnejší bol prevoz mašinky z areálu SOŠ železničnej na Masarykovej ulici, no a najnáročnejšia bola oprava mimoriadne zničenej skrine, interiéru a prakticky úplne zdevastovaného a chýbajúceho elektrického zariadenia,“ povedal Ľubomír Lehotský, autor projektu a podpredseda KHKV.  Zavŕšením rekonštrukcie bude inštalácia originálnej vagón-galérie v interiéri voza, ktorá návštevníkom priblíži najkrajšie a najatraktívnejšie kúty Košického kraja. Motorák by sa tak s originálnou výstavou mal v budúcnosti predstaviť na viacerých miestach východného Slovenska.

Viac fotografií nájdete v galérii:

Galéria Ľubka – motorák M 131. 1538

lubka_galeria

Populárny motoráčik sa do rušňového depa zatiaľ nepresúval vlastnou silou, no podľa dobrovoľníkov ani táto chvíľa nie je v nedohľadne: „Čaká nás ešte oprava motora, technické skúšky a vybavenie interiéru drevenými lavicami. Nie je však nereálne, že náš motorák odvezie prvých cestujúcich už v tomto roku,“ povedal predseda OZ KHKV Peter Pajtáš.

Náročná oprava si zatiaľ vyžiadala priame náklady vo výške takmer 30 tisíc eur a stovky brigádnických hodín. Na Slovensku pôjde o štvrtý opravený motorák tohto typu.

lubka_02

Krátky životopis osobného motorového vozu M.131.1538

Osobné motorové vozne radu M.131 patrili medzi najpopulárnejšie, najspoľahlivejšie a najrozšírenejšie motoráky u nás. V povojnovom období doslova zaplavili všetky lokálky v Československu, kde slúžili viac ako 30 rokov. Dvojnápravové vozy v charakteristickom červenom prevedení si obľubu získali kvôli spoľahlivým a silným, vzduchom chladeným 12- valcovým motorom T 301 (známym z Tatry 111). Závod Vagónka Studénka ich pre ČSD vyrobil celkom 549 kusov. Prezývali ich rôzne: Stotridsaťjednička, Hurvínek, Kredenc či Splašená bedňa. 

Zrekonštruovaná M.131.1538 – Ľubka, bola vyrobená v roku 1956 a vozbu zabezpečovala v okolí Fiľakova, Lučenca a Zvolena. Na osobné vlaky prestala byť nasadzovaná na prelome rokov 1977/78, no už v roku 1978 bola v ŽOS České Velenice prestavaná na trolejársky vozeň s označením M.131. 2037. Na východe Slovenska slúžila do roku 1984, kedy bola zrušená a o čosi neskôr odovzdaná SOU Železničné v Košiciach, ako názorná učebná pomôcka. Pre svoju technickú zastaranosť stratila edukatívny význam, no stala sa cieľom záchrany železničných nadšencov.

You may also like...