Oslavy 175 let železnic na území ČR, 145 let MHD Brno, 50 let DKV Brno Maloměřice, 50 let města Adamov a 10 let IDS JMK

Okolí okola města Brna se 21.6.2014 a 22.6.2014 doslova probudilo ze zimního (celoročního) spánku, kdy JMK za přispění ČD, Kordisu, DPMB, ČSAD Blansko, Tourbus, městy Adamov, Blansko, Brno a Kuřim připravil velkolepé oslavy hned tří výročí.

Jedním z nich bylo jmenování Adamova městem před 50 lety, k této příležitosti byl původně plánován vypravit parní vlak z Brna do Adamova, ale všechno se změnilo a tak byla trasa vlaku protažena do Blanska, kde se do programu zapojilo místní ČSAD Blansko a Tourbus s výstavou  historických i současných autobusů a nákladních vozů, jedním historickým autobusem bylo možné se svést po Blansko.

Image14

Další změnou byla nasazená lokomotiva, na místo původně plánovaného “Velkého Býčka” nastoupila brněnská elitní lokomotiva 475.101 “Šlechtična”, ta ovšem neodjela všechny 3 plánované zpáteční jízdy a tak na 2. jízdu byla ještě jako bonus nasazena lokomotiva T478.1001 “Bardotka”.

Další oslavy MHD pořádalo Brno a DPMB, jízdy historických autobusů a tramvají jsou o prázdninách pravidlem, ale ne v takovém množství, jaké bylo prezetováno oba dva dny.Ale zpět na železnici, 21.6. bylo otevřeno DKV Brno Maloměřice slavící 50 let provozu. V depu byl atraktivní doprovodný program – jízdny na lokomotivách, komentovaná prohlídka depa a správkárny, prohlídka lokomotiv, ukázka vyproštovacího vlaku, kolejové jeřáby a mnohem víc.

Image11

Otevření DKV Brno, bylo také příležitostí, jak se poprvé svést jednotkou “Regio Panter” určenou pro JMK, tato jednotka jezdila mezi Brnem hlavním a DKV Brno Maloměřice s hodinouvým taktem a ohlasy cestující, na budoucí vlak linky S2 (první nasazení 23.6.2014, pravidelné nasazení všechn objednaných jednotek od prosince 2014) byly vcelku pozitivní.
Oslavy byly v neděli završeny 3 páry parních vlaků v relaci Brno hl. n. – Kuřim.