Prebúdzanie Katky 2012

Prebúdzaním parnej mašinky Katka začína v sobotu 21. apríla v košickom rušňovom depe tohtoročná slovenská sezóna prehliadok historických vlakov. Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.  (ZSSK) spolu so ZSSK Cargo a ŽSR, Košickou detskou historickou železnicou a mestom Košice, organizujú už po dvanásty krát toto tradičné podujatie, ktoré sa teší veľkému záujmu verejnosti. Jeho súčasťou budú nostalgické i vyhliadkové jazdy historickými vlakmi, prehliadka rušňov a ostatných koľajových vozidiel, ako aj množstvo pestrých sprievodných podujatí.

Na prebúdzanie Katky príde každoročne niekoľko tisíc ľudí, nielen vyznávačov železníc, ale najmä rodičov s deťmi. Kto chce zažiť zaujímavý víkend, nemal by obísť depo. Hlavný program začína v sobotu o trištvrte na jedenásť doobeda,“  pozýva prednosta Zoltán Šimko.

Najväčšiu košickú atrakciu, parný rušeň Katka, vyrobila v roku 1884 firma Hagans v nemeckom Erfurte. Rušeň do roku 1965 premával striedavo na úzkorozchodných tratiach medzi Gelnicou, Mníškom nad Hnilcom a Smolníkom a medzi Hronskou Breznicou i Banskou Štiavnicou. Po generálnej oprave sa v roku 1991 dostal do Košíc, kde s prestávkami slúži na Košickej detskej historickej železnici v Čermeli.

Prebúdzanie Katky je predzvesťou spustenia riadnej sezóny na tejto železnici, ktorá začína prvého mája. Bude dlhšia ako vlani, spestrená atraktívnym programom a do rolí malých železničiarov sa opäť vrátia deti,“ hovorí Igor Holéczy z Občianskeho združenia Detská železnica Košice, ktoré ju prevzalo od ZSSK a začína na nej prevádzku.

Svoju účasť na nej môžete potvrdiť (a prípadných ďalších záujemcov o akciu môžete pozvať) na stránke tejto udalosti na Facebooku.

Prebudzanie Katky 2012

Program:

Prebudzanie Katky 2012 program

Prebudzanie Katky 2012 plagat

 

 

You may also like...