Ukrajinský pluh zapadol na výhodnom Slovensku

Ukrajinský pluh s označením SDPM 2181 je samostatná jednotka tlačená dvojicou elektrických rušňov. Pluh zapadol dňa 07.02.2012 na širokorozchodnej železnici vedúcej z Hanisky pri Košiciach cez Trebišov na Ukrajinu.

Táto súprava bola zapožičaná aj s posádkou 4 Ukrajincov, lebo podobné zariadenie na široký rozchod nemáme a záveje boli naozaj obrovské. Nestačila na to naša mechanizácia (prúdový rozmrazovač). Posádku sprevádzali aj slovenskí železničiari zamestnanci z SMSÚ Trebišov, keďže práca s pluhom si vyžaduje technicky zdatný a pomerov znalý personál. Pluh prešiel hranicu v Maťovciach a spluhoval trať v najkritickejších miestach v okolí Bánoviec nad Ondavou až po Trebišov. Naposledy bol tento stroj tiež zapožičaný na prerazenie snehových závejov pred 6 rokmi.

Pluh uviazol v podstate, keď sa už vracal naspäť na hranicu, pre silný vietor ktorý vytvoril ďalší snehový závej, na ktorý už nestačil. Keďže bol silný mráz aj vietor v noci, vyslobodzovacie práce prerušili a pokračovali zrána 08.02.2012. Vyslobodili ho pomocou slovenských mechanizmov patriacich ŽSR, ako bol traktorbáger JCB 3CX ECO CONTRACTOR či buldozér CATERPILLAR D6R XL a hlavne s pomocou ľudí s lopatami.

[nggallery id=17]

You may also like...