Koľajisko KŽM Bojnice na Výstave vláčikov v Nitre

V dňoch 22. až 30. augusta 2015 sa už tradične konala Výstava vláčikov v obchodnom centre Mlyny v Nitre. Výstava sa konala na všetkých troch podlažiach obchodného centra. Návštevníci mohli vidieť koľajiská takmer všetkých mierok z dielne rôznych modelárov.

Priamo pri hlavnom vstupe bolo možné vidieť asi najväčšie modulové koľajiská s celkovou dĺžkou približne 90 metrov, ktoré tam vystavovali slovenské kluby KMŽ Hôrky a KŽM Bojnice. Na ostatných podlažiach boli vystavované väčšie, či menšie modulové ale aj nemodulové koľajiská z dielne prevažne maďarských modelárov. Výstava tento rok zabrala celkovú plochu až 800 m².

005_l

Pohľad z prvého poschodia na koľajiská na prízemí.

Ako člen KŽM Bojnice sa budem venovať hlavne nášmu koľajisku. Nie preto, že by som chcel znevýhodniť konkurenciu, ale preto, že som jednoducho nemal čas behať po obchodnom centre pomedzi všetkých ľudí a dokumentovať.

Výstava sa začala v sobotu 22. augusta, avšak pre modelárov začala už o deň skôr, pretože museli všetko vopred pripraviť aby mohla byť Výstava vláčikov o 10:00 ráno otvorená. Naše koľajisko pozostávalo z troch staníc a prievidzského depa situovaného uprostred uzavretého koľajiska, na ktoré bolo napojené cez odbočku v stanici Nitrianske Pravno.

014_l

ICE 2 spolu s ostatnými súpravami oddychujú v depe

Pravno s Novákmi spájala dvojkoľajka, ktorá umožnila prevádzku väčšieho množstva vlakov a ďalšie zaujímavosti, ako križovania na trati a súbežné jazdy.

015_l

Ruch v stanici Nováky

Na odvrátenej strane layoutu, medzi Novákmi a Pravnom bola stanica Chrenovec, ktorá bola pre návštevníkov skrytá, avšak vďaka presklenej fasáde ju mohol sledovať každý človek idúci po chodníku.

022_l

Pohľad na Chrenovec.

Na výstave si každý našiel svoje. Deti obdivovali pískajúce vlaky všetkých druhov, dospelí s nostalgiou spomínali na skutočné rušne a stanice, ktoré im pripomínali ich zmenšené kópie. A myslím si, že bolo na čo pozerať aj očami modelára. Navyše, keď poobede všetky detaily zvýraznilo slnko… človek si uvedomí, že investovať čas a prostriedky do krajiny sa oplatí rovnako ako do modelov. Koniec koncov, posúďte sami.

Na druhú stranu, ani vozový park sa nenechal zahanbiť…

A samozrejme sa predviedli aj, pre naše trate, exotické súpravy ako ICE 2, ICE 3, railjet, či špeciálny “Fernet” vlak.

Na záver mi ostáva len konštatovať, že akcia prebehla bez väčších problémov a opäť vzbudila veľký záujem. Dúfam, že tak bude aj o dva roky, a verím, že sa jej budem môcť opäť zúčastniť.

Zdroj niektorých informácií: Nitralive

You may also like...