Popradský Modelársky Deň 2011 očaril každého

Po zavretí brán modelárskej výstavy PMD 2011 v sobotu večer, môžu organizátori s čistým svedomím konštatovať, že táto akcia splnila všetky ich očakávania. Druhý ročník výstavy navštívilo viac než tri a pol tisíca návštevníkov priamo v hale. Ďalších niekoľko sto sa uspokojilo s pestrým doplnkovým programom na ploche pred Arénou Poprad.

Zámerom hlavného sponzora a organizátora PMD, firmy HT model Poprad, bolo usporiadať niečo ako festival, priateľské stretnutie modelárov rôznych odborností pod jednou strechou, a umožniť im predstaviť výsledky svojej modelárskej práce laickej verejnosti v čo najširšom meradle. Tento zámer sa úplne podaril. Pozvanie prijalo a na výstave predstavilo svoje modely 165 modelárov zo Slovenska a Českej Republiky. Celkový počet vystavených a živo predvádzaných modelov organizátor nerátal, ale odhadom ich bolo vyše 350.

Je veľmi ťažké uhádnuť, čo bolo pre divákov najväčším lákadlom. Veselé bolo sledovať húf ľudí, ktorí nasledovali na plný plyn uháňajúci RC model tanku riadený Františekom Lamkom von z haly na akčnú ukážku, a o pol hodiny neskôr zasa dnu. Rovnaký účinok mali modely Vladimíra Mohra, alebo Andreja Hrabkovského.

Oldřich Oberreiter upútal pohľady davu okolo vyhradeného predvádzacieho priestoru svojim šikovným ovládaním modelov ťahačov s návesmi a bojovej techniky.

Automodelárstvo bolo široko zastúpené všetkými druhmi modelov áut. Od expedičných, cez crawlery až po driftery. Jazdci z viacerých klubov, ale hlavne z Prešova, sa s chuťou predvádzali vnútri v hale, no najviac vonku, keďže počasie bolo výborné. Deti si mohli s pripravenými malými RC autami zajazdiť na originálnej pretekárskej dráhe, a s veľkými autami mohli jazdiť na okruhu ohradenom mantinelmi. Usporiadateľ dal k dispozícii niekoľko modelov „na rozbitie“, čo sa deťom vskutku celkom dobre darilo.

Postavený bol aj kvalitný autodráhový okruh, na ktorom sa mohli deti oboznámiť s tým aký je rozdiel v jazdení na dobrej autodráhe (aj keď nie s najrýchlejšími autami) a obyčajnou hračkovou dráhou.

Leteckí modelári sa so svojimi veľkými modelmi predstavili len v statickej expozícii, ale to neuberalo na výnimočnosti ich príspevku k celkovému dojmu z PMD. Veď vidieť naraz niekoľko desiatok modelov nad 2 metre, vrátane prúdového MiG-29, to sa laikovi podarí naozaj len výnimočne.

V bazéne postavenom pred halou predvádzal svoje majstrovské modely ponoriek Ota Gerža a na striedačku s ním valil vlny cez okraje obrovský ľadoborec Rastislava Kelčíka. Na statickej ukážke vyvolávali obdiv veľké modely lodí a ponoriek Vladimíra Randu a jeho kolegov zo žilinského klubu.

Chvíľami mali diváci ťažkú dilemu, pretože na jednom konci haly zavrčal naštartovaný motor tanku a na druhom konci za sieťou v tom istom okamihu zasvišťal rotor vrtuľníka. Čo organizátorov zvlášť potešilo bol veľký nárast počtu pilotov, ktorí si prišli zalietať so svojimi elektro vrtuľníkmi. Najväčší bol T-Rex 500, ale prevládali vrtuľníky triedy 400. Bolo milé vidieť malého chlapca s mikro vrtuľníkom, ako opatrne ovláda svoj stroj po prvý raz pred stovkami upretých pohľadov. Našiel sa aj vopred neohlásený odvážlivec s halovým lietadlom, ktorý sa odrazu vynoril, predviedol nádhernú päťminútovú ukážku a skromne zasa zmizol.

Sekcia modelovej železnice bola zaplnená niekoľkými koľajiskami, z ktorých najdlhšie bolo modulové koľajisko klubu Railnet. Divákom sa veľmi páčil priamy prenos z kamery snímajúcej pohľad na koľaje premietaný na veľkoplošné plátno. Neodolateľnou atrakciou pre deti boli dve veľké lokomotívy záhradnej železnice v mierke G (jedna z nich bola skoro meter dlhá) ťahajúce nákladné vagóny naplnené cukríkmi, ktoré si malí diváci mohli vziať. Kým sa cukríky neminuli, patrila táto časť haly k najviac zaplneným.

Nemohla chýbať ani sekcia vyhradená pre statické plastové, papierové a drevené modely. Tá bol doplnená o malú dielňu, kde si mohli deti zadarmo postaviť jednoduchý model z plastu a vziať si ho na pamiatku. Na tomto pracovisku bol taký nával, že sa niekoľko sto stavebníc minulo už krátko po poludní.

Aby bol výpočet atrakcií kompletný, nesmieme zabudnúť na veľký televízor s PC simulátorom na ktorom si mohli návštevníci vyskúšať riadenie RC modelu. Záujem bol veľký a nejeden „frajer“ zvyknutý na lietanie v počítačovej hre pohorel keď mal riadiť model nie joystickom, ale klasickým ovládačom. Rovnako obliehaný bol aj obrnený transportér BVP zberateľa vojenskej techniky pána Kuchtu postavený na parkovisku vedľa haly.

Na záver PMD bola vylosovaná bohatá tombola. Hlavný organizátor a jeho partneri poskytli vyše tridsať veľmi atraktívnych cien. V čase zlosovania tomboly sa v hale naraz zhromaždilo odhadom do dvetisíc ľudí, čo bola vďačná kulisa pre fotografovanie.

Popradský Modelársky Deň 2011 je za nami. Po krátkom oddychu sa začne príprava PMD 2012, ktorý je predbežne naplánovaný na sobotu 5. Júna 2012.

Prinášame Vám krátky rozhovor s organizátorom PMD 2011 pánom Ing. Jozefom Anďalom

Ako hodnotíte druhý ročník PMD?

Hodnotím ho z môjho pohľadu organizátora ako veľmi dobre vydarený. Všetko nám klapalo tak ako sme plánovali. Trochu nám narobil starosti bazén, predsa len 40 kubíkov vody má veľkú silu, ale nakoniec vydržal a bol použiteľný až do posledných okamihov. Vyšlo nám slnečné počasie, čo umožnilo realizovať veľa ukážok vonku pred halou ( na druhej strane nám to trochu ubralo z platiacich divákov 🙂 🙂 ). Reakcie pozvaných vystavovateľov a aj divákov počas a tesne po PMD boli až nekriticky pozitívne. To ma na jednej strane veľmi teší, no na druhej strane predsa len potrebujeme spätnú odozvu dostatočne kritickú, aby sme mohli pripraviť budúci PMD ešte lepšie.

Porovnajte prosím oba ročníky.

Porovnanie je v podstate veľmi ťažké, pretože kým na prvom PMD sme ešte len testovali, či bude vôbec záujem medzi verejnosťou o takýto druh podujatia, druhý už bol pripravovaný s konkrétnym cieľom pozvať a predstaviť verejnosti najlepších modelárov a ich modely. Na prvom PMD tvorili hlavnú zábavu diváci, ktorým sme dali k dispozícii modely na jazdenie a plávanie. Druhý PMD sa radikálne líšil v tom, že špičkoví modelári predvádzali svoje výtvory a tým robili hlavný program. Skúšanie modelov divákmi bolo len drobným doplnkom. V tomto trende budeme pokračovať aj v nasledujúcich ročníkoch PMD. Chcel by som na PMD vytvoriť niečo ako festival, na ktorom budú vystupovať pozvané hviezdy.

Koľko divákov sa zúčastnilo druhého ročníka?

Presný počet návštevníkov PMD 2011 len odhadujeme, pretože vstupenky do haly platili len dospelí a odrastené deti. Na rozdiel od predchádzajúceho ročníka, bola veľká časť programu predvádzaná pred halou, teda v neplatenej zóne, preto časť návštevníkov uprednostnila len menší program zadarmo. Podľa našej evidencie samotnú halu navštívil rovnaký počet divákov ako v roku 2010, teda asi 3500. Počet ľudí, ktorí ostali pred halou odhadujeme asi na 150 – 200, ale to je len veľmi hrubý odhad.

Povedzte nám niečo o najhodnotnejšom exponáte.

Je veľmi ťažké povedať, že tento konkrétny model na výstave je najhodnotnejší. Dá sa to možno rozdeliť podľa kategórií takto. Medzi vystavenými lietadlami bol najhodnotnejším exponátom model stíhacieho lietadla MiG-29 poháňaný skutočnou turbínou. Cena tohto modelu sa pohybuje na úrovni 4 tisíc eur a vyššie. Bol to teda exponát hodnotný nielen svojou unikátnosťou, ale aj skutočnou cenou. Medzi modelmi vozidiel bolo takýchto exponátov hneď niekoľko. Jednoznačnými hviezdami boli tanky a bojové vozidlá pánov Lamku, Mohra a Hrabkovského. Boli to rozmermi najväčšie modely a pri živých predvádzaniach zožali bezkonkurenčný úspech. Medzi modelmi lodí jasne dominoval ľadoborec pána Kelčíka a ponorky pána Geržu. Medzi železničnými modelmi je ťažké vybrať, ale rozmerovo najväčšie bolo modulové koľajisko klubu Railnet.

Čo plánujete do budúcnosti ?

Plány do budúcnosti som naznačil už v odpovedi na predchádzajúcu otázku. Budeme sa snažiť pozývať stále viac špičkových modelárov, aby prišli predviesť svoje umenie. Zároveň chceme rozširovať priestor venovaný klubovým expozíciám vrátane detských krúžkov. Prvou lastovičkou bola výstavka modelov vetroňov postavených mladými modelármi v krúžku pod vedením pána Legutkého. Uvítali by sme ak by aj ďalšie CVČ a školy prijali naše pozvanie. Verím, že časom sa PMD ustáli ako výročné stretnutie modelárov všetkých odborností z celého Slovenska a blízkeho zahraničia. Naša firma ako hlavný sponzor a organizátor sa bude snažiť vytvoriť pre to podmienky, aby sa u nás modelári a diváci cítili čo najpríjemnejšie a tešili sa na budúci rok.

You may also like...