Prevádzka na domácom koľajisku Tomáša Rusňáka
Dňa 16.12.2013 bol uverejnený článok o stavbe nášho domáceho koľajiska v mierke N, na ktorého konci som spomínal, že v dohľadnej dobe bude uverejnené voľné pokračovanie s témou prevádzka a vozový park. Síce s malým oneskorením, ale predsa som sa dostal k tvorbe tohto článku.
Keďže schéma koľajiska je podstatne jednoduchá, ťažko tu o nejakej prevádzke vôbec hovoriť. Prakticky sa vždy jedná len o jazdenie s tým na čo mám práve náladu.
Pri zbieraní modelov sa striktne nedržím nejakých pravidiel ako je epocha, či železničná správa. Zbieram to, čo sa mi páči, alebo má pre mňa nejakú zberateľskú hodnotu. Samozrejme už pri konkrétnom jazdení sa snažím dávať pozor na to, aby sa na trati nestretávali vozidlá, ktoré by sa v skutočnosti nikdy stretnúť nemohli, či už z hľadiska epochy, trakcie, alebo železničnej správy.
Značná časť môjho vozového parku je tvorená starou dobrou produkciou PIKO. Je zastúpená jak vozidlami bežne dostupnými po burzách, tak aj tými, ktoré sa zháňajú už podstatne ťažšie.
S tých bežne dostupných menujme aspoň nemeckú diesel-hydraulickú klasiku DR 118…
Osobný vlak tvorený 4-dielnou poschodovou jednotkou rady bpjo vedený lokomotívou DR 118 brzdí do zastávky.
… či túto krásnu zelenú nohabku.
Kvôli veľkým okolesníkom žiaľ trávi väčšinu času odstavená.
Ďalej tu máme vozidlo, ktoré nechýba asi žiadnemu českému či slovenskému N-károvi.
Elektrická lokomotíva S699.0, na trať vybehne len občas. V budúcnosti ju čaká rozsiahla modernizácia.
Pokračujme kategóriou modelov, ktoré sa síce zohnať stále dajú, no ich dostupnosť je čím ďalej tým horšia. Ďalšou prekážkou u týchto vzácnejších modelov býva cena, ktorá už hraničí s cenou pekného nového modelu, ktorý je samozrejme kvalitatívne niekde úplne inde.
Do tejto kategórie u mňa jednoznačne spadá nádherná súprava holandského expresu z niekdajšej produkcie PIKO.
Holandský expres zachytený na najkrajšom foto-fleku na koľajisku.
Ďalej tu ešte mám lokomotívu škodováckej výroby, exportovanú do bývalého sovietskeho zväzu. Jedná sa o 6-osovú elektrickú lokomotívu ČS-4 vo vzácnej modrej farbe.
Sezónny rýchlik zložený výlučne z lôžkových vozňov prechádza zastávkou.
Ďalšiu časť zbierky tvoria modely starej produkcie, ktoré boli prestavané do česko-slovenskej podoby. Z tejto kategórie vyberám papagája 477.
Tento krásny stroj vznikol prestavbou parnej lokomotívy BR 65 od PIKA.
Samozrejme nesmú chýbať ani modely z odliatkov, postavené v drvivej väčšine na pojazdoch PIKO.
Aj v modelovom svete treba občas pomôcť. Prípražná 752 a vlaková 753 spoločne rozbiehajú rýchlik zo stanice.
K tomu najvzácnejšiemu v mojej zbierke patrí model bobiny 140.049 z RD Spišská Nová Ves, robený na zákazku firmou TH model.
Rušňovlak tvorený nádhernou bobinkou prechádza priecestím.
Na záver tu ešte mám modely z novšej produkcie, zastúpené firmou Fleischmann a Brawa.
ČSD 716 zachytená pri bežnom posune v stanici.
BR 55 v čele nostalgického vlaku zdoláva posledné metre pred svojím cieľom.
Elektrická lokomotíva rady 242 DR od firmy Brava, slúži prevažne v nákladnej doprave. Na fotografii zachytená pri zachádzaní na súpravu.
Pre úplnosť dodávam, že okrem vyššie uvedených modelov sa v mojej zbierke nachádza niekoľko lokomotív, ktoré čakajú na opravu. Do budúcna plánujem rozšíriť svoj rušňový park aj o vozidlá z leptaného plechu. Keďže sme sa dnes venovali viac-menej lokomotívam, v budúcom článku sa budeme venovať viac nehnaným vozidlám.
Text a foto: Bc. Tomáš Rusňák