Quad Hopper prichádza z Ameriky na Slovensko

Každý modelár, ktorý doma niečo kutí v oblasti železničných modelov orientuje svoj smer na Európu. Ale čo by sa stalo, keby taký Európan, možno aj Slovák svoj smer otočil o 180 stupňov a pozrel sa do Ameriky.

Vždy ma fascinovali ich lokomotívy, vagóny. Samozrejme v domácom prostredí by som sa chcel orientovať len na niečo z ich železníc. Okrem ich lokomotív sú to vagóny. Buď cisterny, špeciálne kontajnerové vozy alebo vozne na dopravu uhlia. Dnešný článok bude o uhoľnom vagóne v ich nárečí sa mu hovorí Quad Hopper.

???????????????????????????????

Jedná sa o vozeň na dopravu uhlia alebo petrolkoksu. Oproti naším podmienkam sa rozlišuje svojou dĺžkou, nosnosťou a hlavne typom spriahel, ktoré sa podobajú ruským SA3. Capacita tohto typu vozňa je cca okolo 3700 kubickým metrov materiálu teda uhlia alebo petrolejového koksu. Váha vozňa je okolo 22.80 tony. No a predstavte si v súprave až cez 100 vozňov a váha vlaku plus nápravové tlaky sa pekne zvýšia. K tomu odpovedá aj koľajový zvršok. Podvozky vozňov tak ako aj u ruských typov sú Diamond. Sú to podvozky nenáročné na údržbu a názov prevzal zo slova diamant. To pre jeho tvar.

Späť k modelu vozňa. Vagón od firmy ExactRail. Cena zodpovedá jeho prevedeniu a vo viacerých detailov prevyšuje úroveň modelov európskych firiem. Za 40 Eur máte k dispozícií krásne prevedený model vozňa s leptanými doplnkami, osadenými hadicami a mechanizmom na manipuláciu so spriahlom (samozrejme imitácia). Vozeň je osadený špičkovými spriahlami Kadee 58. No a keďže mám rád dokonalosť, vozeň som podrobil jemnej patine a upravil som aj náklad uhlia. Dosadil som tam originál uhlie.

Viac napovedia fotky:

Autor textu a fotiek : Radovan Bajer