Recenzia Čmeliaka od výrobcu Roco
V prvom kvartáli roka 2014 prišiel na trh tak dlho očakávaný model lokomotívy Československej výroby a to obľúbený čmeliak alebo odborne typ T669.0 (770) a ich modifikácie pre ruský trh CME3.
Lokomotíva T669.0 bola v podstate vyvinutá vďaka bývalej požiadavke ZSSR zo 60 rokov 20. storočia ako náhrada za obľúbené lokomotívy CME2. Jasné požiadavky smerovali k vzniku lokomotívy CME3 alias T669.0 šestnápravová lokomotíva s dvoma otočnými podvozkami, 6 trakčných motorov, kapotová s rámom zaveseným na 8 závesoch.
Motor K6S310DR (6 valec, vŕtanie 310mm, K s turbom, S ako stojatý a DR ako drážny motor). Tento motor dáva tomuto stroju charakteristický zvuk, ktorý si mnohý zamilovali a aj výrobcovia modelov sa ho snažia napodobniť do čo najdokonalejších napodobenín….
Tento typ lokomotívy je už tretím variantom lokomotívy v strednej Európe. Prvým bol Techimage, následne prišlo PIKO so svojou verziou s dobrou cenovou politikou a poslednou novinkou tohto typu je firma Roco. Vrátim sa k PIKO.
Ako prvý variant bola zelená mutácia CSD verzia. Po nej nasledoval červený stroj. Približne v tom istom čase ako sa objavil na trhu čmeliak od Roco v červenej verzii. Či výrobca PIKO debutoval červeným čmeliakom schválne alebo to bola zhoda náhod ťažko posúdiť. Ale jediné plus je to, že prišiel už ako druhý variant, zatiaľ čo Roco predstavil len jeden stroj. Prečo Roco ale neprišlo so zelenou verziou, ktorá je pre železničných nadšencov top číslo jedna bohužiaľ neviem. Ale prišiel s niečím iným ako je PIKO. Schválne nespomeniem Techimage, pretože ich čmeliak je akousi skladačkou viacerých výrobcov. Máme tu viacero recenzií na PIKO čmeliaka a len pár informácií na Roco verziu.
Prečo je tomu tak? Prvá vec je cena a to, že namiesto štandardnej analógovej verzií prišlo Roco hneď s digitálom a zvukom. A nesmiem zabudnúť na náter červený, nakoľko magnetom je zelená verzia..
Prvý dojem? Obal je klasický ako pri iných typoch lokomotív, precízne zabalené. Po otvorení krabičky Vás privíta pekne zabalený stroj a doplnky v podobe hadíc a iných plastových dielov, ale aj sáčok s leptanými tabuľkami čísiel a výrobcu CKD.
Po rozbalení stroja musím konštatovať, že je pekne spracovaný model, samotná kabína je lepšie prevedená ako má PIKO. Ale porovnávať vzhľadom na cenu modelu od PIKO výrobcu s Roco by nebolo férové. Do detailov spracované drobnosti ma privádzajú do nemého úžasu. Madlá sú spravené pevne a nepoškodí ich ani manipulácia pri rozbaľovaní a opätovnom zabalení stroja späť do krabičky.
Čísla stroja sú vytlačené na samotnej lokomotíve, ale keďže máme doplnenie v podobe leptaných doplnkov, každý modelár si to môže okamžite „prilepiť“ a nahradiť tak číslo z výroby. Tu chcem podotknúť fakt, že model od MTB T448.0xx má čísla zvlášť a modelár si ich musí dolepiť. Argument, že jeden stroj môže mat viacero čísiel u mňa neobstál, pretože tak ako u Roco čmeliaka mohol aj MTB vytlačiť na model prvotné číslo a keby si chcem modelár vymeniť číslo za iné, tak jednoducho prelepí číslo od výrobcu leptaným číslom. Tu to vyriešilo Roco fenomenálne, pretože myslelo nie len na modelárov, ktorý nemajú toľko citu a skúseností s lepením dekálov (leptov) na samotný model (hrozí poškodenie modelu lepidlom), ale aj napomáha modelárovi k tomu, kde si má samotný lept nalepiť.
Jazdné vlastnosti sú pomenované jedným slovom = Roco. Nerozoberal som stroj, nechcel som ho poškodiť, ale domnievam sa, že 5-pólový motor a zotrvačník je samozrejmosťou.
Zvuk. Každý sa obával, že zvuk stroja bude podobný ako u PIKO čmeliaka. Zvuk ruského traktora. Musím konštatovať, že tomu tak nie je a dokonca si výrobca poradil bravúrne so štartom motora, výkon, zvukom turba pri výkone. No nie je to ako iný zvukový dekóder od Artolu príkladne, možnosti prepínania zvuku pre záťaž a bez záťaže. Nie som digitálny guru, ale upraviť zvuk na svoje predstavy nie je samozrejme problém.
Samotný stroj pôsobí majestátne, detaily a nástrek bez chýb. Jediné čo ma zarazilo bolo nesprávne uloženie madla pod nárazníkom na jednom z čiel lokomotívy a tým pádom sa nárazník nezasunie do šachty na doraz a to spôsobuje kozmetickú vadu v podobe podvihnutého nárazníka smerom na hor. (viď obrázok na čelo dlhého prestávku). Doplnil by som tam ešte náter gumových tesnení okien, ktoré absentujú a vďaka ktorým sa PIKO borí s kritikou. (strieborné rámy okolo okien).
Čo dodať na záver? Spokojnosť je, na budúce sa pokúsim opísať všetky čmeliaky a to PIKO, Roco a Techimage, ktoré vlastním, ale bohužiaľ dva z nich sú na prerábke náteru pre priemyslové verzie. 🙂
Autor textu a fotiek : Radovan Bajer