Trnavský deň modelovej železnice 2016

V nedeľu, dňa 26. 6. 2016 od 9:00 hodiny sa v Trnave konalo podujatie zamerané na modely železníc – Trnavský deň modelovej železnice.

Organizátorom podujatia boli majitelia predajne a eshopu Modelová železnica na Športovej ulici 14. Všetko sa to odohrávalo v predajni a v jej bezprostrednom priestranstve. Bol to už tretí ročník tohto typu. Akcia bola určená pre nadšencov vlakov, modelových železníc či modelárov. Na svoje si prišli všetky vekové skupiny – hlavne zvedavé deti, dospelí i dôchodcovia. V predajni sa nachádzali miniatúrne modely rôznych vláčikov, áut, dielov a všetkého, čo pojem „,modelovanie“ obsahuje. Takisto aj materiály, z ktorých sa tieto modely vyrábajú a pracovné potreby s nimi súvisiace. Na stoloch boli položené rôzne druhy časopisov a letákov k danej tematike.

trnavsky_den1

Pri vchode do dvora, po pravej strane nás vítalo sladké i slané občerstvenie – cukrová vata, popcorn, kebab. Osviežiť sa dalo kofolou, minerálkou i čapovaným pivkom. Deti i dospelí sa mohli zúčastniť rôznych workshopov: Malé diorámy – Workshop zameraný na tvorbu krajinky a okolitého života pri železničnej trati s výrobkami od spoločnosti Noch a Auhagen. Mohla sa vymodelovať krajinka s drobnou stavbou, rôzne postavičky, či kríky.

Stavba budov z papierovej stavebnice – skladanie fotorealistických papierových stavebníc. Pri stavebniciach nie je potrebné používať lepidlo. Na výber z rôznych modelov budov a vagónov od spoločnosti UMBUM.

trnavsky_den2

Farbenie autíčok minikits s airbrushom HERPA – tu sa dalo vyskúšať striekanie autíčok na Vami želanú farbu.

Stavba domčekov z plastovej stavebnice od spoločnosti FALLER.

A koho viac bavia súťaže, ten sa mohol zapojiť do vedomostného kvízu alebo si vyskúšať svoju šikovnosť v skladaní 3D puzzlí. V areály ste si mohli pozrieť prehliadku modelov, krátke videá železníc i dokumenty.

Počas celého podujatia sa v budove predajni konali aj prednášky s prezentáciami profesionálov:

Od 10:30 hod – svoje dlhoročné skúsenosti so stavbou modelového koľajiska profesionálne odprezentoval pán Ing. Michal Čápka. Dozvedeli sme sa postup modelovania koľajiska, využité materiály, vychytávky a všetky jeho doterajšie práce sme mohli vidieť na fotkách v prezentácií.  

Po výdatnom obede sa konala ďalšia prezentácia pod názvom – Tvorba stromčekov, kríkov a porastu, pod vedením Jozefa Matisa v spolupráci s asistentkou Zuzanou Bartošovou. Prezradili možnosti modelovania kríkov, stromčekov, kvetov v kvetináčoch. Tu si mohli návštevníci „naživo“ pozrieť ukážky jedinečných stromčekov ako aj ostatné práce pána Matisa – developerské projekty, koľajisko, projekt pre KIA Motors a iné. Prezentáciu dopĺňali zvedavé otázky obecenstva.

trnavsky_den3

O pol hodiny sa konala prezentácia na tému Digitalizácia a ozvučovanie modelov, dekóderové konektory, kde svoje umenie prezentoval pán Gábor Meszároš, Artol s.r.o.

O 14:00 hod. sa so svojimi skúsenosťami so stavbou FALLER CAR SYSTEM na modelovom koľajisku  opäť podelil pán Ing. Michal Čápka

No a bodku za prezentáciami zavŕšil opäť pán Jozef Matis opisom tvorby stromčekov, kríkov a porastu.

Celé podujatie komentoval veselý pán moderátor.  Čerešničkou na torte bola tombola, ktorá obsahovala hodnotné ceny pre „nadšencov modelov“, ale najväčšiu radosť aj tak mali deti.

Veríme, že sa všetkým zúčastneným páčilo a každý si prišiel na to svoje. Tretí ročník sa vydaril na výbornú a už teraz sa tešíme na ten štvrtý. Ďakujeme organizátorom za príjemne strávenú nedeľu!

Text : Zuzana Bartošová

Foto: Jozef Matis