Anna a Žofia sú nové elektrické poschodové jednotky

Na slovenských železničných tratiach začali premávať dva nové moderné elektrické poschodové vlaky. V železničnej stanici Ružomberok sa uskutočnila prezentácia vlakových súprav, ktoré dostali mená Anna 671.005 a Žofia 671.006. Celkovo bude po hlavnej severnej vlakovej trase (od Nového mesta nad Váhom až po Čiernu nad Tisou) jazdiť desať bezpečných a pohodlných elektrických vlakov uspôsobených aj na prepravu imobilných cestujúcich.

Nepokrstená Anna 🙂

„Po osobnej skúsenosti s cestovaním v elektrickej poschodovej jednotke by som rád vyzdvihol jedno dôležité plus pre cestujúcu verejnosť, o ktorom sa veľa nehovorí, a to je výhľad. Bez ohľadu na to, či idete do práce, školy, alebo za športom či oddychom, cestu na poschodí tohto vlaku vám spríjemnia úžasné panorámy a pohľady na malebnosť slovenských hôr i rázovitých dedín a miest“, povedal dnes v Ružomberku minister dopravy Ján Figeľ.

Cestujúcich už na prvý pohľad príjemne prekvapí veľkorysý osobný priestor, ako aj priestor na batožinu. Vozne sú vybavené jednotným typom pohodlných mäkkých sedadiel a pre každé dvojsedadlo je k dispozícii zásuvka pre napájanie osobného počítača. V lete cestujúci určite ocenia účinné vetranie a klimatizáciu, v zime zase dobre fungujúce kúrenie. K celkovému pohodliu cestujúcich prispieva aj nízka úroveň vnútorného hluku.

V nových súpravách to majú jednoduchšie aj ľudia so zníženou mobilitou, ktorí sa môžu spoľahnúť na elektricky riadenú rampu. Vysoké schodíky, ktoré sťažovali nástup do vlaku aj zdravým cestujúcim, sú nahradené širokými nízkopodlažnými vstupnými dverami, ktoré umožňujú rýchly, pohodlný a bezpečný nástup a výstup cestujúcich aj s batožinou. Samozrejmosťou vozňov je vlakový „rozhlas“ a informačné LED tabule, ktoré informujú o najbližších cieľových staniciach. Výrobca týchto moderných súprav myslel aj na bezpečnosť cestujúcich. Vo vlaku monitorujú situáciu kamerové systémy.

V rámci projektu obnovy vozidlového parku ZSSK bude na Slovensko dodaných spolu 10 kusov dvojpodlažných elektrických jednotiek pre prímestskú dopravu, 12 kusov dieselových motorových jednotiek pre medziregionálnu dopravu a 10 dvojpodlažných súprav „push-pull“ pre prímestskú dopravu. Projekt patrí do 6. prioritnej osi Operačného programu Doprava 2007-2013 a spolufinancuje ho Európska únia.

You may also like...