České dráhy získajú moderné expresné súpravy Viaggio Comfort

Společnosti České dráhy (ČD), Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) a Siemens uzavřely smluvní dokumentaci ve věci dodání 16 sedmivozových netrakčních jednotek Viaggio Comfort, známých pod obchodní značkou ÖBB Railjet, v hodnotě 200 465 900 EUR. Soupravy budou dodány v letech 2013 až 2014 a jsou určeny především pro mezistátní dopravu mezi Českou republikou, Rakouskem a Německem. Cestovat s nimi bude i velká část zákazníků ve vnitrostátní přepravě, zejména na trase Brno – Praha – Ústí nad Labem.

„Pořízení moderních souprav pro vysokou rychlost znamená posílení pozice Českých drah v mezistátní dálkové dopravě ve střední Evropě,“ uvedl při podpisu kontraktu Petr Žaluda, předseda představenstva a generální ředitel ČD, který zdůraznil hlavní výhody kontraktu: „Kupujeme vyzkoušený a ve střední Evropě schválený vlak. Náhradu současných mezistátních souprav novými jednotkami tak zahájíme již v průběhu roku 2013. Podstatná je velmi zajímavá cena, která je řádově v desítkách procent nižší než při nákupu obdobných vysokorychlostních souprav.“ České dráhy plánují provoz souprav Viaggio Comfort především na mezistátních tratích z Prahy do Hamburku, do Vídně a Grazu.

„Nabízené soupravy jsou speciálně vyvinuty pro země, které postupně zavádějí systém vysokorychlostních železnic. V sousedním Rakousku, Německu, Švýcarsku a Maďarsku jsou více než dva roky v provozu, a tudíž jsou již odzkoušené a prověřené v běžném provozu. Protože jde o část zakázky pro Rakouské spolkové dráhy, jejichž soupravy jsou stále ve výrobě, získají České dráhy své jednotky nejen za rekordně nízkou cenu, ale i za krátký čas a mohou je ihned nasadit do provozu,“ říká Jan Maj, ředitel divize Mobility skupiny Siemens Česká republika.

Soupravy Viaggio Comfort jsou sedmivozové netrakční jednotky s řídícím vozem. Jejich kapacita je asi 400 míst a jsou určeny pro provoz rychlostí až 230 km/h. Součástí vlaku je moderní restaurační zařízení, výtah pro vozíčkáře, prostor pro rodiny s dětmi včetně malého dětského kina a zvláštní prostor pro dětské kočárky. Toalety jsou přizpůsobeny lidem se sníženou pohyblivostí.

Nabídka koncernu Siemens pro České dráhy vycházela z kontraktu s Rakouskými spolkovými drahami. V roce 2006 Rakouské spolkové dráhy uzavřely se společností Siemens smlouvu na dodání 67 vlakových souprav. Posléze však ztratily o dodání posledních 16 souprav zájem, a proto je Siemens mohl se souhlasem ÖBB nabídnout za zvýhodněných podmínek Českým drahám. České dráhy nakupují tyto soupravy na základě procedury tzv. jednacího řízení bez uveřejnění, kterou pro tyto případy zákon o zadávání veřejných zakázek předvídá. S tímto postupem vyjádřil souhlas Úřad pro ochranu hospodářské soutěže České republiky.

Podepsaná smluvní dokumentace obsahuje ustanovení, která poskytují Českým drahám ochranu a umožňují jim příslušné jednotky neodebrat, pokud by se ukázalo nemožným jejich plnohodnotné nasazení na plánovaných trasách do Německa a Rakouska nebo pokud by jejich nasazení do provozu bránily nově se objevivší technické požadavky úřadů. Konečné potvrzení v tomto ohledu bude k dispozici do 6 měsíců od podpisu smlouvy.

You may also like...