Czech Raildays 2013

Ve dnech 18.6. (pouze pro VIP) – 20.6.2013 probíhal tradiční každoroční veletrh s tématikou kolejové dopravy. Czech Raildays se opět konaly v prostorách nákladového nádraží Ostrava hl. n. Tento rok již 14. rokem.

CRD_1

 

CRD_2

Hned u vstupu stála lokomotiva Siemens Vectron, stínící škodaváckému RegioPanteru.

650003

Vectron se nedávno představil v čele vlaku společnosti Metrans a.s., jako nejmodernější hnací vozidlo použité v ČR. Vectron je opravdu univerzální lokomotivou. Je možné ho objednat v 5 verzích (včetně dieselové) s různou charakteristikou napájecích soustav, výkonů, maximální rychlosti, a jako specialitu nabízí Siemens i Vectron Last Mile s malým dieselovým motorem, který umožňuje posun po nezatrolejovaných vlečkách u elektrických lokomotiv. Vystavený Vectron byl Last Mile technologií vybaven, jinak se jednalo o pouze střídavou verzi této lokomotivy (homologace na boku skříně byla pro Německo a Rumunsko).

193922

Za Vectronem byl odstaven vůz ČD WRmee816 (foto) v nejnovější faceliftované verzi z produkce ŽOS Vrútky, která vystavovala ještě lokomotivu ZSSK 361.102-7. Za jídelním vozem stál cisternový vůz řady Z od české firmy Legios, která zde v jiné části expozice představovala ještě jeden výsypný vůz řady F a jeden cisternový vůz Z.

WRmee

RegioPanterovi dělal společnost rekonstruovaný vůz Bdmpee233 z produkce PARS NOVA Šumperk, který vychází z původní východoněmecké konstrukce vozu Bmee248.

vozeň

Vzdálil bych se od popisu celého veletrhu, který si stejně moc nepamatuji a zaměřil bych se na to opravdu nejzajímavější. Začneme tím méně zajímavým, i přesto je to zajímavé. A budeme stupňovat s heslem “To nejlepší nakonec”.

Polsko zastupovala expandující Pesa Bydgoszcz, která představila čtyřvozovou elektrickou soupravu Elf pro společnost Koleje Wielkopolskie (řada EN76) a dieselovou soupravu, kterou není potřeba jistě moc představovat – RegioShark Českých drah (řada 844).

ŽOS Trnava představil služební vůz Bbdgmee236, který spolu s výše zmíněnými vozy Bdmpee233 a WRmee816 tvoří páteř většiny vlaků ČD kategorie Ex.

CZ LOKO prezentovala motorový vozík MUV 74.1 N KSF 001 se sněhovou frézou a pluhem a MVTV 2 (foto). Dále měla přistavený konferenční vůz, před kterým měla firma vystavenu svou nabídku nových, rekonstruovaných lokomotiv všech rozchodů na reklamním baneru.

CZLOKO

Zajímavou prezentaci se soutěží pro děti nabídlo VÚZ ve voze Ba (dnes známém, jako B250, které už u ČD nejezdí), které tento rok oslavilo 50 let existence velkého železničního okruhu v Cerhenicích.

A máme tu opět ŽOS Vrútky s prezentací lokomotivy řady 361.1. Vystavený kus je 2. z 10ks serie lokomotiv 361.1 a 7. ks z celkového počtu 15ks celé řady 361. Lokomotiva 361.1 disponuje maximální rychlostí 160km/h (oproti 140km/h u 361.0 a 362) a počítá se s nasazením v Česku i v Maďarsku pro vozbu vlaků EUROCITY mezi Budapeští a Prahou. Lokomotiva, jejíž základ hledáme u řadě 163 (E499.3), se právě podrobuje testům a schvalovacím zkouškám, po kterých by měla nastoupit do ostrého provozu.

361102

Prezentace nabídl i DP Ostrava. 😀

bus

You may also like...