Detská železnica oslávi netradičné vagón-meniny a nábor mladých železničiarov

Na Košickej detskej historickej železnici sa bude oslavovať a zabávať. Všetkých pozývame v sobotu, 25. mája na netradičné meniny, kedy všetky vagóny dostanú svoje vlastné mená. Aké? To vám už prezradia herci divadla Neon v predstavení Z rozprávky do rozprávky.

Cestujúci Detskej železnice si už zvykli, že vagóny v Čermeľskom údolí neťahajú iba také obyčajné motorové alebo parné rušne, ale majú vlastné mená Janka, Danka a Katka. V sobotu získajú nové mená aj ich kamaráti – vagóniky detskej železnice. Zoznámime sa s nimi prostredníctvom divadelnej performance, do ktorej zapojíme najmä našich najmilších cestujúcich – deti.

Vozne dostanú mená po prvýkrát v histórii Detskej železnice. Doteraz mali mená iba lokomotívy. Chceme takto priblížiť historické železničné vozidlá deťom, ich svetu a vnímaniu,“ prezradil zákulisie netradičného zámeru riaditeľ Detskej železnice, Ľubomír Lehotský.

Všetky úzkorozchodné vozne vo vozovom parku Detskej železnice sú pamiatkovo chránené a sú zapísané do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu Slovenskej republiky. Patria tu dva služobné, dva osobné uzavreté  a tri letné vagóny.

Interaktívne plenérové predstavenie Divadla Neon zavedie veľkých i malých divákov do magického sveta tradičných i moderných rozprávok.

Deti nebudú iba pasívnymi pozorovateľmi, ale stanú sa aktívnymi spolutvorcami vystúpenia. Okrem dvanástich mesiačikov, Červenej Čiapočky a vlka sa na košickú železničku možno zatúla aj Snehulienka a sedem trpaslíkov,“ pozýva Zuzana Dovičáková z občianskeho združenia Divadlo Neon.

 U36 Katka

Foto: Peter Šoltys

Bezplatné divadelné predstavenia sa odohrajú v priebehu dňa pri jazdách o 9: 15, 11:15, 13:15 a o 15:15 hod. Cestujúcim postačí zakúpiť si iba bežný cestovný lístok.

Podujatie sa koná v rámci projektu VLAK KULTÚRY A ZÁŽITKOV – ART & FUN KOŠICE 2013.

Košická detská historická železnica ponúka jedinečnú príležitosť pre dievčatá a chlapcov vo veku od 6 do 19 rokov stať sa členom Klubu priateľov Detskej železnice. Mladí nadšenci si tak budú môcť vyskúšať výpravu vlakov, prácu sprievodcu či ďalšie atraktívne činnosti na naozajstnej železnici. Nábor nových členov sa uskutoční v nedeľu, 26. mája 2013 na stanici Čermeľ od 9:30 hod.

V Čermeli nájdu uplatnenie nielen budúci železničiari, ale aj animátori, učitelia, stavbári, konštruktéri, remeselníci, pracovníci v cestovnom ruchu, žurnalisti a mnohé ďalšie profesie. Jediným kritériom na prijatie je chuť priložiť ruku k dielu a učiť sa. „Neobchádzame ani rodičov a na železničke radi privítame aj pomocnú ruku dospelých. Na druhej strane rodičia musia súhlasiť s tým, že ich dieťa sa bude venovať takejto netradičnej voľnočasovej aktivite,“ uviedol Igor Holéczy, prednosta stanice Čermeľ z OZ Detská železnica Košice.

Na detskej železnici už od minulého roka pôsobí takmer 40 dobrovoľníkov, ktorí by radi medzi sebou privítali nových členov. Tí budú aj v tomto roku pokračovať v záchrane a rozvoji ojedinelej slovenskej atrakcie – unikátneho parného rušňa a historických vagónikov Detskej železnice v Čermeli.

Mladých železničiarov, po vzore čias zrodu železničky, postupne zapájame aj do samotnej prevádzky v úlohe malých výpravcov, sprievodcov či animátorov. Samozrejme, všetko pod dozorom dospelých a skúsených železničiarov. Deti sa oboznamujú s prevádzkou formou tvorivých dielní, brigád, vychádzok, poznávacích jázd a ukážok práce parného či motorového rušňa. Svojou dobrovoľníckou prácou tiež prispejú k budovaniu originálneho imidžu železničky, veď napríklad na detskej železnici v Budapešti s nadšením pracuje vyše 500 detí,“ vysvetľuje  Ľubomír Lehotský, riaditeľ Detskej železnice.

You may also like...