Geocaching – ako hľadať skrýše ?

V prvej časti nášho miniseriálu o geocachingu sme si priblížili, čo vlastne tento pojem znamená, s akými typmi skrýš sa pri ňom môžeme stretnúť a hlavne, akú má spojitosť so svetom železníc. Základy by sme teda mali za sebou, zostáva však nezodpovedaná dôležitá otázka: Akým spôsobom sa vlastne samotné geocachingové skrýše, tzv. „kešky“, dajú hľadať ? Možností je hneď niekoľko.

Najjednoduchším spôsobom, ktorý stále využívajú mnohí príležitostní hľadači „pokladov“, je vopred si zistiť na internete presné (alebo aspoň približné) miesto, kde sa skrýša nachádza a hľadať ju bez akýchkoľvek technických pomôcok, maximálne s vytlačenou mapou okolia. Ideálne na tento účel poslúži oficiálna stránka geocaching.com, kde sa nachádza zoznam skrýš, ktoré sú navyše prehľadne zobrazené na mape a k dispozícii je aj nápoveda, pomocou ktorej sa dá skrýša ešte presnejšie lokalizovať aj bez GPS prístroja. S uvedenými údajmi, dobrým orientačným zmyslom a trochou šikovnosti sa takýmto jednoduchým spôsobom dajú nájsť mnohé skrýše.

Klasickým spôsobom je hľadanie „kešiek“ pomocou GPS prijímača. Najčastejšie sa na tento účel využívali (a niekedy ešte aj využívajú) rôzne turistické navigácie, napríklad prístroje z rodiny Garmin Oregon. Ich výhodou je veľká presnosť, odolnosť voči vplyvom prostredia, kvalitné topografické mapy a dlhá výdrž batérie. Nevýhodami sú však väčšinou menšie displeje a menej pohodlné využitie pri geocachingu.

Garmin Oregon 550

Skutočný boom geocachingu však nastal až s príchodom moderných smartfónov so zabudovaným GPS čipom. Vďaka otvoreným operačným systémom týchto prístrojov vzniklo množstvo špeciálnych aplikácií, ktoré výrazne uľahčujú a zjednodušujú hľadanie skrýš, pričom nepotrebujete žiadny iný prístroj, okrem vášho telefónu. Tie najlepšie aplikácie poskytujú užívateľovi celý rad možností, ako vyhľadávať a navigovať k jednotlivým skrýšam a geocaching sa s nimi stáva ešte zábavnejším. V budúcej časti nášho miniseriálu si priblížime tie najvydarenejšie pre jednotlivé mobilné platformy.

TIP: Geochaching – po stopách železníc

You may also like...