Merkur – hračka ktorá prežila aj socializmus
Pri slove MERKÚR, si zvyčajne predstavíme planétu našej slnečnej sústavy, no väčšina z nás možno aj najznámejšiu Československú hračku rovnakého názvu.
Na výstave je dokumentovaná 90. ročná tradícia tejto obľúbenej stavebnice a najmä typické prototypy predstavujúce etapy vývoja stavebnice MERKUR. Jej pôvodný a zakladajúci výrobca Jaroslav Vancl založil firmu v roku 1920 v Polici nad Metují. Ešte pred založením si nechal J.Vancl patentovať originálnu konštrukciu detskej kovovej stavebnice pod názvom INVENTOR, ktorá sa ale neujala, ale neskôr, okolo roku 1924-25 , prechádza výrobca na nový systém.
Stavebnica si získala obľubu najmä tým, že sa približuje reálnemu konštruovaniu a umožňuje tak väčšiu možnosť pre hru a tvorivú prácu detí. Má optimálnou skladbou súčiastok a variabilnosť konštrukčných možností. Pre túto stavebnicu bola registrovaná nová ochranná známka MERKUR a tak bola aj predávaná.
Základom stavebnice sú pásy a profily rôznych tvarov a dĺžok z lakovaného oceľového plechu, so sieťou predvŕtaných otvorov. Tieto diely sa spájajú·skrutkami a·maticami s veľkosťou M3,5. Stavebnica obsahuje aj ďalšie súčiastky, rôzne hriadele, ozubené a neozubené kolesá. V niektorých sadách stavebnice je možné nájsť aj kladky, buldozérové pásy (Merkur 201, 202) a·elektromotory (Merkur M1). Umožňuje tak stavbu veľmi realistických konštrukcií rôznych strojov.
MERKUR je aj názvom vláčikov v kovovej stavebnici, veľkej obľube sa tešili najmä elektrické vláčiky. Pôvodne boli železničné vozidlá koncipované len ako doplnok k stavebnici, boli však požadované výrobky hotové, teda už zmontované a preto bola urýchlene vyvinutá samostatná výroba vláčikov. Predlohou pre lokomotívu bola veľmi populárna rýchliková lokomotíva Mikádo – to bol začiatok úspechu vláčikov MERKUR, ktoré sa stali najrozšírenejším a najobľúbenejším typom elektrických vláčikov. Postupne sa sortiment rozširoval o žeriav a zavreté vozne i vozne s brzdárskou búdkou.
MERKUR žije a ďalej sa rozvíja. Pri klasických mechanických stavebniciach je to aj MERKUR Elektro E1, zameraný na elektrostatiku, magnetizmus, elektromagnetizmus, konštrukcie elektromotorov a ďalšie pokusy. Stavebnica MERKUR sa úspešne zúčastňuje veľtrhov hračiek i výstav. O záujme svedčí aj získané ocenenia z roku 1996 a 1997, kedy bol MERKUR vyhlásený za Hračku roka. Na výstave sa nachádza i stavebnicová replika mechanizmu robota, s ktorým študenti z Gymnázia v Litomyšli v roku 2009 vyhrali majstrovstvá sveta v USA.
Na pomerne malej ploche sú vystavené vzorky stavebnicových miniatúr parných rušňov, elektrických lokomotív, osobných a nákladných vagónov, ďalej modely pracovných dopravných prostriedkov, vojenský automobil i helikoptéra.
Vďaka svojej dostupnosti a variabilite a nedostupnosti iných možností, ako profesionálnej výroby technických modelov a prototypov, bola táto stavebnica používaná aj vo vážnom výskume, napríklad Otto Wichterle ju použil na konštrukciu prvého pokusného prístroja na výrobu kontaktných šošoviek, podobne v dobe nástupu osobných·počítačov slúžila aj na amatérsku výrobu jednoduchých plotrov.
Termín: 25. október – 25. november 2010
Miesto konania: Výstavné priestory STM, Hlavná 88, Košice
Výstava sprístupnená v rámci Dní českej kultúry 2010.