Monika 861.003 nahradí vlak prezývaný Strela

Moderná vlaková súprava odvezie už aj obyvateľov Bardejova. Dieselová motorová jednotka, ktorá dostala meno Monika, bude premávať na trase Prešov – Bardejov a späť vždy v nedeľu popoludní, t.j. v čase dopravnej špičky. Dnes sa na novom vlaku uskutočnila prezentačná jazda po hornom Šariši.

Dieselová motorová súprava Monika má, podobne ako súpravy Mária a Eva, domovskú stanicu v Humennom. Premávajú na tratiach z Humenného do Stakčína, Prešova, Košíc, Medzilaboriec, a tiež z Prešova do Bardejova.

V súčasnosti jazdí na slovenských tratiach už trinásť nových vlakov – šesť elektrických poschodových jednotiek, štyri súpravy typu „push-pull“ a spomínané tri dieselové motorové jednotky.

Dodávka celkovo 32 nových vlakov, z toho dvanástich dieselových motorových jednotiek, je súčasťou projektu obnovy vozového parku Železničnej spoločnosti Slovensko. V rámci neho do dvoch rokov vymení až pätina regionálnych a prímestských vlakov na slovenských železniciach. Projekt je spolufinancovaný cez eurofondy prostredníctvom Operačného programu Doprava. Okrem okolia Humenného budú nové dieselové regionálne vlaky postupne nasadzované aj v okolí Nitry, Košíc a Prievidze.

861.003 MonikaDieselové motorové jednotky radu 861 možno právom označiť za slovenské eurovlaky, keďže sú vyrobené v spoločnosti ŽOS Vrútky, a.s. Spoločnosť, ktorá je orientovaná na vlastný vývoj a výrobu, vyrobila pre ZSSK vozidlo novej generácie. Ide o vlakovú súpravu s dieselhydraulickým prenosom výkonu radu 861, určenú na regionálnu dopravu s požadovanou maximálnou rýchlosťou 140 km/h, poháňanú dvoma motormi o výkone 2 x 588kW. Súprava odvezie 177 sediacich a 110 stojacich cestujúcich. Keďže tento vlak je určený na regionálnu prepravu, kde je najväčší podiel nechránených priecestí, pevnostne zodpovedá najprísnejším európskym normám týkajúcim sa havárií železničných vozidiel. Nové vlaky sú nízkopodlažné, s multifunkčnými priestormi pre imobilných cestujúcich s vozíkmi, pre kočíky a bicykle. Sú vybavené informačným systémom, klimatizáciou, samočinnou tlakovou brzdou, záchrannou brzdou s premostením a zaisťovacou brzdou.

You may also like...