Netradičná výstava o tragických osudoch ľudí počas holokaustu

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. v spolupráci s Múzeom Slovenského národného povstania pozýva na expozíciu o holokauste na Slovensku pri príležitosti 70. výročia prvých transportov z Popradu do Osvienčimu.

Výstava sa uskutoční 23. marca 2012 v ŽST Poprad a slávnostne ju otvorí 1. podpredseda vlády a minister dopravy, výstavy a regionálneho rozvoja Ján Figeľ za účasti generálneho riaditeľa ZSSK Pavla Kravca o 6.00 h na prvom nástupišti v ŽST Poprad.

Pre verejnosť bude otvorené počas celého dňa až do 18.00 h. Expozícia je situovaná do dvoch vozňov, tzv. dobytčákov, identických s tými, ktoré sa používali pri deportáciách. V prvom expozičnom vozni je zachytená história protižidovských opatrení po roku 1938 a ich vyvrcholenie v dvoch vlnách deportácií.

Druhý vozeň je pocitový – prázdny, zariadený tak, ako bol v priebehu deportácií. Cieľom celej expozície je poskytnúť faktografickú informáciu o holocauste na Slovensku previazanú na konkrétne ľudské osudy, a tak bezprostrednejšie odhaliť jeho pravú podstatu a dokumentovať jeho krutosť.

You may also like...