Štyria nevidiaci sa vyberú vlakom na cestu Slovenskom

Štyria nevidiaci sa už túto nedeľu 15.apríla vydajú z Hlavnej stanice v Bratislave na cestu po Slovensku. Počas piatich dní navštívia Košice, Poprad, Liptovský Mikuláš, Žilinu a Trenčín. Sprevádzať ich budú len vodiace psy a orientovať sa budú vďaka nahrávkam na diktafóne.

Štvoricu odvážnych cestovateľov tvorí Eva Barániková, Andrea Kujovičová, Róbert Cielontko a Juraj Práger. Skupina sa stane súčasťou jedinečného celosvetového projektu Nevidím, ale na Slovensku sa nestratím. Vďaka nemu si nevidiaci na vlastnej koži budú môcť vyskúšať, čo všetko dokážu sami bez vidiaceho sprievodcu.

nevidiaci vlak„Beriem to ako výzvu. Je to zvláštny pocit ísť bez doprovodu, ale chcem dokázať, že to zvládnem,“ hovorí Róbert Cielontko, majiteľ vodiaceho psa Aničky. Pre Juraja Prágera bude spoznávanie Slovenska zvláštne najmä tým, že na niektorých miestach bol ešte ako vidiaci.„Chcem si sám dokázať, že to dokážem,“ hovorí Juraj, ktorého vášňou je cyklistika v tandeme. „Tento projekt je svetový unikát a nikde sa ešte nestalo, že by nevidiacich vypravili na takúto cestu len na základe inštrukcií a s vodiacimi psami. Nevidiacim držíme palce a skláňame sa pred ich odvahou,“ povedala Jarmila Virágová, riaditeľka Výcvikovej školy pre vodiacich psov z Únie nevidiacich a slabozralých Slovenska.

Cesta sa môže realizovať vďaka Dobrej Krajine, darcovskému portálu Nadácie Pontis a vďaka výťažku z minuloročného Vianočného bazáru chalaňov, ktorý organizovala štvorica známych hercov Juraj Kemka, Lukáš Latinák, Marián Miezga a Robo Jakab. „Sme radi, že sme mohli podporiť tento netradičný projekt. Je aj o búraní stereotypov medzi vidiacimi a nevidiacimi a ukážkou toho, čo všetko ľudia so zrakovým postihnutím dokážu,“ vysvetľuje Monika Smolová z Nadácie Pontis. Nevidiaci svoju cestu ukončia v piatok 20. apríla, kedy sa na obed vrátia späť do Bratislavy.

Trasa, ktorou pôjdu nevidiaci:

 15.4. (nedeľa)
9:00 Hlavná stanica v Bratislave (odchod vlaku do Košíc)
14:30 Železničná stanica v Košiciach (príchod vlaku z Bratislavy)

16.4. (pondelok)
13:35 Železničná stanica v Košiciach (odchod vlaku do Popradu)
15:20 Železničná stanica v Poprade (prichod vlaku z Košíc)

17.4. (utorok)
13:45 Železničná stanica v Poprade (odchod vlaku do Liptovského Mikuláša)
15:15 Železničná stanica v Liptovskom Mikuláši (príchod vlaku z Popradu)

18.4. (streda)
13:35 Železničná stanica v Liptovskom Mikuláši (odchod vlaku do Zvolena)
15:10 Železničná stanica vo Zvolene (príchod vlaku z Liptovského Mikuláša)

19.4. (štvrtok)
10:30 Železničná stanica vo Zvolene (odchod vlaku do Trenčína)
12:55 Železničná stanica v Trenčíne (príchod vlaku zo Zvolena)

20.4. (piatok)
10:00 Železničná stanica v Trenčíne (odchod vlaku do Bratislavy)
12:00 Hlavná stanica v Bratislave (príchod vlaku z Trenčína)