ZSSK predstavila nové uniformy

Na už skončenom 11. ročníku výstavy ŽEL-RAIL vo Vrútkach, predstavila Železničná spoločnosť slovensko a.s. nové uniformy pre vlakové čaty a rušňovodičov. Návrhy pochádzajú od odevnej dizajnérky Veroniky Kostkovej ktorá učí na Strednej umeleckej škole v Trenčíne a na tejto výstave uzreli prvý krát krát svetlo sveta, odkedy boli zverejnené prvé skice toho, ako by mali nové uniformy vyzerať. Prvé uniformy by sa mali objaviť v prevádzke so zmenou grafikonu v decembri a ako prví si ich vyskúša vlakový personál IC vlakov. Prinášame vám pohľad na nové unfiromy. Podľa autorky je hlavnou črtou týchto nových uniforiem prechod od polovojenského štýlu ktorý doteraz prevládla, do voľnejšieho a príjemnejšieho strihu, ktorý má zároveň zvýrazňovať ženské ako aj mužské črty.

Prehliadku otvoril privítaním prítomných, predstavením autorky návrhov a poďakovaním sa, člen predstavenstva ZSSK a.s. Ing. Pavol Tarcala.

Počas prezentácie autorka komentovala jednotlivé modely a ich použitie a kombinácie.Uniformy doznali istých zmien, naďalej však dominuje modrá. Oranžovú vystriedala červená, ktorá je použitá ako na doplnkoch, tak aj na logách spoločnosti. U mužov sa vracia modrá košeľa a ženy vymenia bielu či bledomodrú za červenú pásikovú. Na košele je použitá 100% bavlna, pri ostatných častiach odevu je použitá kombinácia umelých vlákien a bavlny. Viac už na nasledujúcich fotkách jednotlivých modelov a variánt ( kliknutím na jednotlivé fotky sa vám otvoria väčšie obrázky ).

       Sprievodkyňa – letná verzia so sukňou alebo 3/4 nohavicami

Sprievodca – letná varianta

Letná varianta + plátenná vesta

Sprievodkyňa – zimná varianta

Na tejto fotografii a aj ďalších je vidno aj nový model obuvi vlakových čiat

Sprievodca – zimná varianta s pletenou a plátennou vestou

Sprievodkyňa komplet so sukňou alebo nohavicami

Sprievodca komplet

Vlakvedúci/-ca v zimnom kabáte a s doplnkami

Novej uniformy sa dočkajú aj rušňovodiči, ktorí mali doteraz uniformu, len pokiaľ prichádzali do styku s cestujúcimi, napr. pri predaji cestovných lístkov ( trate TREŽ, TE, Rajec ). Uniforma rušňovodiča bude ešte podľa autorky návrhov doplnená o reflexné prvky.

Letná uniforma rušňovodiča – aj vrátane nohavíc z rifloviny

Rušňovodič zimná varianta + mikina

Rušňovodič – bunda do exteriéru

Zmenenú uniformu budú mať aj administratívne pracovníčky, teda napr. pokladníčky, operátorky, pracovníčky informačných centier a pod.

Pracovníčka v administratíve – základ

Varianta s pleteným svetrom a s pletenou vestou

Samozrejme jednotlivé modely teraz budú ešte pripomienkované a budú doladené detaily, už počas samotnej prehliadky a bezprostredne po nej prítomní zamestnanci komentovali a pripomienkovali niektoré veci buď priamo autorke, alebo p. Tarcalovi. Ako sme spomínali už v inom článku, po skončení prehliadky bol generálny riaditeľ ZSSK a.s. Pavol Kravec, ktorý sa osobne zúčastnil aj napriek tomu že má ešte stále nohu v sádre, odmenený zlatou medailou výstavy, za inovatívny prístup v železničnej doprave, práve vďaka týmto novým a moderným uniformám. Všetkým sa veľmi poďakoval a sám žartoval, že on prišiel prezentovať nový model unifromy pre generálneho riaditeľa, ktorý pozostáva z bielej košele, modrých želežničiarských nohavíc a to všetko doplnené bielou sadrou a invalidným vozíkom.

Ostáva už len dúfať, že aj tieto nové uniformy sa budú zamestnancom páčiť, budú s nimi spokojní a že splnia aj ďalší účel, ktorý si Železničná spoločnosť sľubuje, a to je prilákanie väčšieho počtu cestujúcich do svojich vlakov. Uvidíme, čas ukáže.

Pripravil: Mulder

Text a foto: Mulder

You may also like...