Train Station – hra, o ktorej ste možno ešte nepočuli

V dnešnej modernej a uponáhľanej dobe, človek pomaly nemá ani čas kedy si oddýchnuť a relaxovať. Každý je všade, na Pokeci, na Gmaily, na Twiteri, na ICQ  no a samozrejme na Facebooku a tomu k tomu dnes ponúkam taký “mini“ seriál, o jednej hre či aplikácii, pri ktorej  sa dá spojiť príjemné s užitočným.

Keďže sa jedná o “štrekársku“ stránku, samozrejme sa to bude nejako týkať železnice. Na Facebooku máte priateľov, rodinu, susedov, kolegov a kadekoho a každý vám posiela pozvánky do rôznych hier a aplikácii, ako s rôzne druhy farmárčenia, budovania mesta, mafie, dračie zápasy, fiktívna burza a podnikanie a kopec iných hier a aplikácii na zabíjanie a spríjemnenie voľného času a času stráveného na Facebokou. Jednou z takýchto aplikácii a hier, je aj hra Train Station. Ako už samotný názov našepkáva, bude to mať niečo spoločné s vlakmi a stanicou.

Autormi a vývojármi hry je Pixel Federation – partia slovenských programátorov, grafikov a železničných nadšencov. Hra je na Facebooku od októbra 2010 a k dnešnému dňu má hra 425 084 aktívnych používateľov mesačne a číslo každým dňom narastá, takže asi to stojí za to ;-). Hra je pomerne jednoduchá a samozrejme ako väčšina aj dosť návyková :D. Cieľom hry je zbierať skúsenostné body ( XP ), voziť cestujúcich  a poštu, voziť materiál a plniť kontrakty. Hra ponúka aj rôzne denné bonusy v podobe posielania a prijímania darčekov, bonusových vlakov a hra už má dokonca aj vlastnú stránku, kde je možnosť si raz daň zahrať mini hru a “vytočiť“ si nejakú odmenu.

O hre

Ako je uvedené vyššie, autorom je slovenská firma, ale hra, keďže je na Facebooku, je orientovaná medzinárodne a prednostne v angličtine, momentálne však už existuje aj nemčine, francúzštine, španielčine a najnovšie aj v turečtine. To čo láka práve každého hráča k tejto hre, je to, že si tam asi každý nájde svoju obľúbenú mašinku a prostredie. Z najznámejších spomeniem napr. Stephensonovu raketu, Big Boya, Mallarda, Taurus, súpravy typu TGV, TEE či japonský Shinkansen, ktorých je v hre hneď niekoľko typov a ku každému typu je k dispozícii aj stručný popis a história ( viď priložené obrázky z hry ). V hre sú aj naše, či skôr československé lokomotívy, za zmienku určite stojí rada 498 “Albatros”, či “Čmeliak”  T 669.0 a je ich tam samozrejme viac.

 A ponuka sa minimálne raz do týždňa rozrastá o nejaké nové vozidlo pri pravidelnej aktualizácii hry, či raz za priemerne 3 dni je k dispozícií Špeciálna ponuka ( Special offer ) kde je možné si v určenom čase ( 72 resp. 96 hodín )  zakúpiť rôzne lokomotívy, vagóny, budovy či dekorácie, ktoré sú k dispozícii len uvedený čas a po uplynutí tohto času už nie je možné sa k týmto veciam dostať, aj keď vývojári spomenuli, že je možné, že sa niektoré veci zo Špeciálnej ponuky niekedy v ďalekej budúcnosti dostanú aj natrvalo do hry.

XP a budovy

XP body dostávate za nákup lokomotív, vagónov, budov, dekorácii, rôznych rozšírení a za plnenie kontraktov ( vo vyšších leveloch ) a za vypravenie každého vlaku. Taktiež si je možné XP aj “navoziť“ ku sebe špeciálnymi vagónmi na to určenými alebo si ich nachytať počas jazdy vášho vlaku. S postupom levelov sa vám odomykajú nové a silnejšie vozidlá, rozšírenia, budovy a tiež materiály. Budovy majú v tejto hre dvojaký význam. Za prvé, dávajú vašej stanici cestujúcich, ktorých odvážate a dostávate za to peniaze, alebo poskytujú formu nejakého bonusu, ako napríklad budova Architekt ( zvýši limit počtu pasažierov na vašej stanici o 100 % ), alebo Stock Exchange ( zníži o 20% potrebu materiálu na rôzne rozšírenia). Informácie, koľko ktorá budova stojí, koľko na stanici zaberá miesta, koľko produkuje pasažierov alebo aký má bonus sa vždy prehľadne dozviete v obchode, keď myškou prejdete na danú budovu. Počet niektorých budov je pre ich výhodnosť samozrejme limitovaný, všetko je však prehľadne a zrozumiteľne zobrazené

Nákupy

Dostávame sa tak možnostiam nákupu v tejto hre. Keďže sa jedná o hru, ktorá bola primárne vytvorená pre Facebook, nákup vozidiel, budov a rozšírení je možné dvoma spôsobmi:

  1. za peniaze, ktoré zarobíte a za materiál ktorý navozíte, prípadne ich kombináciu
  2. za tzv. Gemy, zelené diamanty, ktoré sa dajú získať hneď štyrmi spôsobmi:
  • zakúpenie cez Facebook kredity  alebo cez službu PayPal, teda za skutočné peniaze,
  • odmeny za levely sú v hodnote 5 Gemov, ale nie pri každom novom leveli, ale asi pri každom piatom,
  • “vytočiť“ si v spomínanej mini hre raz za deň 1 alebo 2  Gemy,
  • v priebehu dňa k vám do stanice chodia náhodné vlaky a jeden z nich obsahuje aj tieto zelené diamanty, vlak môže mať 1, 2 alebo 3 vagóny a každý vagón obsahuje jeden diamant ( Gem ), niekedy sa stane, že môžete mať šťastie aj na viac takýchto vlakov za deň.

Výhodou je, že za Gemy si nakúpite veci, ktoré za zarobené peniaze napr. vôbec nemôžete získať, ako sú podstatne silnejšie lokomotívy, vagóny ktoré odvezú viac materiálu, budovy ktoré dávajú podstatne viac pasažierov a pod., prípadne aj v nižších leveloch sú vám k dispozícii silnejšie stroje, ktoré si síce budete môcť neskôr kúpiť aj za zarobené peniaze, ale až v podstatne vyšších leveloch. Tieto špeciálne veci, sú viditeľne označené ikonkami ( viď obrázok vyššie ) a pred kúpou za gemy máte vždy upozornenie, že či to chcete naozaj kúpiť. Ceny lokomotív za Gemy sa pohybujú od 50 Gemov v najnižších leveloch, až po aktuálne 400 gemov za najsilnejšiu lokomotívu v hre. V spomínanej Špeciálnej ponuke  sa väčšinou nachádza jedna až dve lokomotívy za Gemy, občas nejaká za peniaze, a hlavne špeciálne vagóny na viac materiálu. Samozrejme tie lepšie sú opäť za Gemy a tie “ menej lepšie“ sú za peniaze, ale na rozdiel od trvalého obchodu ( Shopu ) v hre, sa aj tie “menej lepšie“ vagóny či lokomotívy oplatia, samozrejme opäť v závislosti od levelu. Len tak pre predstavivosť, za 500 Facebook kreditov, čo predstavuje 1500 gemov, zaplatíte 36,59 €. Dá sa samozrejme kúpiť aj viac, ale aj menej :). Ďalším veľkým plus tejto hry je podpora. Na facebookovskej stránke, je diskusné fórum, kde môžete podať návrh na nové vylepšenia, nové vozidlá, či upozorniť na nejaký nedostatok a chybu a odozva vývojárov je pomerne dosť rýchla a často riešia aj problémy hráčov, ktorý omylom predali niečo čo potrebovali, alebo naopak nakúpili omylom čo nechceli.

Toľko zatiaľ v dnešnej časti o tejto hre, v ďalšej časti, či častiach sa už budeme venovať samotnej hre.

You may also like...