Posledná funkčná vlečka v centre Bratislavy

Bratislava bola odjakživa centrom priemyslu. Či to bolo Dimitrovka, Slovnaft a iné významné podniky, ktoré majú svoju vlečku, boli tu aj také, ktoré verejnosti skôr vadili. Boli prakticky v centre mesta. Významnú úlohu vlečkárstva v hlavnom meste zohrávali dve stanice. Bratislava Nové mesto, ktoré sa po vzniku novej stanice Bratislava Nové mesto premenovalo na Bratislava Nivy a druhou stanicou, ktorá je do dnešných dní Bratislava ÚNS ako ústredná nákladná stanica.

mapa_bratislava_uns

Bratislava ÚNS je najmladšou stanicou, jej vznik súvisí hlavne s výstavbou Slovnaftu vo Vlčom hrdle a novým napojením na žst Bratislava Pálenisko. Jeho vznik je cca okolo roku 1973. Až začiatkom 80 rokov minulého storočia začali cez stanicu jazdiť vlaky do Rusoviec cez Prístavný most. Bratislava ÚNS bola a v podstate je do dnes hlavne ako odovzdávkové koľajisko Slovnaftu a odbočka do terminálu SKD a žst Pálenisko.

bratislava vlecka

Pálenisko je stanica už umiestnená v objekte Slovenských Prístavov. Práve z nej pokračovali krížom cez Košickú ulicu vlečkové koľaje do Bratislava Nivy, odbočka smer Káblo Bratislava, Gumonka, Kovošrot, skladov bývalej Jednoty, automobilky na Prievozkej, Cvernovky, teplárne a za dávnych čias aj Apollo rafinérie v centre mesta.
Doba napreduje, koľaje sa strácajú pod asfaltovým kobercom, ale predsa kde tu vykúkajú von a robia starosti vodičom áut.

Ale vráťme sa na začiatok, konkrétne k žst Bratislava ÚNS. Viete, že do dnešných dní funguje jediná vlečka, ktorá pokračuje popod železničný násyp trate smerujúcej k Prístavnému mostu a ďalej pokračuje okolo Bajkalskej do uhoľných skladov a skladov technických plynov? Áno, jediná ešte funkčná vlečka, ktorá končí prakticky kúsok od Prievozskej ulice a nového MC Donaldu križujúcu ulicu Mlynské nivy.

bratislava vlecka

Uhoľné sklady sú tam už od nepamäti, jeho vznik predpokladám tak k 70 rokom, kedy sa stavala aj stanica UNS. Túto vlečku som si dovolil zdokumentovať, pretože ako je na Slovensku a obzvlášť v Bratislave známe, technické pamiatky končia pod dravými pazúrmi developerov.

Posun zabezpečuje do dnešných dní T211 alebo T212. Ale videl som tam aj Kalugu T203 ešte dávnejšie. Obsluhu robí zrejme 742-ka čoby záloha z ÚNS.

Za pozornosť stojí ešte stanička, ktorú uvidíte na fotkách. Tá sa rozkladá v priestoroch medzi Prístavným mostom, terminálom SKD a násypom trate Bratislava Petržalka – Bratislava UNS. Dovoľte mi ju pomenovať názvom Bratislava uhoľné sklady. Táto stanička slúžila ako odovzdávkové koľajisko uhoľných skladov a zrejme aj ako odstavná stanička pre nákladné vozy a predpokladám, že tam bola aj rampa na sypký materiál z vagónov do nákladných áut.

Nasledujú postupne ako objekt uhoľných skladov a odstavených vozňov na technické plyny, priecestie cez ulicu Mlynské nivy, smer prístavný most popri vedia cyklotrasa, vchod do staničky Bratislava uhoľné sklady, zábery na torzá vozňov čoby záhradných chatiek, a pokračujeme smer stanica Bratislava ÚNS. Všimnite si námedzník s popisom žst/vlečka.

Autor textu a fotiek: Radovan Bajer