Ako vzniká kalové pole v mierke 1:87

Lagúna, kal, kalové pole, halda. Je toľko pomenovaní na jednu a tú samú vec. Tento príbeh nie je o jazierku, ani o lagúne niekde na Atole v Tichom oceáne.

Toto je priemyselná lagúna. Odpad, halda, prebytok niečoho, čo je na vyše a nevieme čo sním. Haldy alebo skládky zvyčajne pomenúvajú pevný odpad, ale keď sa bavíme o kalovom poli alebo lagúne, zvyčajne sa pod týmto spojením skrýva tekuté skupenstvo niečoho, čo vzniklo ako odpad z výroby.

Odkalisko

Lagúny vznikajú zvyčajne pri hutných, chemických a oceliarenských podnikoch. Obsahujú chemické látky, ktoré sú pre prírodu nebezpečné a pre človeka obzvlášť.

Splietka potrubí, striekajúca voda a všade bezpečnostné varovania. Teda skoro všade.

Predstavme si, že máme doma model nejakej továrne. Tak prečo tam nemať rovno nejakú tú skládku? Alebo rovno lagúnu. Niekto si povie, že je to smiešne, nevymodelovateľné alebo nereálne.

Mne sa to podarilo a keďže sa venujem priemyslu v mierke 1:87 teda H0 a všetko čo k tomu patrí od železníc až po infraštruktúru, tak som sa rozhodol spraviť si takú lagúnu aj na svojom module.

Lagúna je umiestená v mojom prípade kúsok od chladiacej veže, nie je to čisto ropná lagúna, je to odpadová voda uskladnená v nádrži pred ďalším čistením. Vymodelovať jazierko nie je problém. Skoro každý šikovný modelár si urobí nejakú jamku, obsype kamienkami, rastlinami a zaleje dvojzložkovým lepidlom stvárňujúcim vodu.

DSC01879

DSC01880DSC01890

Ale ja chcem, aby voda striekala z potrubia. No áno, je kopec prípravkov water effect, ale dokážu to? Skúšal som to x krát, y krát, z krát a stále to nebolo ono. Aj keď na obrázku a internete je neskutočne veľa rád a obrázkov, ja som prišiel na oveľa jednoduchší spôsob.

DSC01901

DSC01902

Najprv som spravil jazierko a zalial ho tekutou vodou od Noch. Následne som nechal zaschnúť, teda vytvrdnúť a následne prišiel na rad plán b. To bolo vymodelovať striekajúcu vodu z potrubia. Tak som chytil potravinársku fóliu, odstrihol kúsok a začal tvarovať. Vzhľadom na fakt, že fólia je troška lepkavá a tvarovateľná, tak nebol problém ju upraviť do potrebnej podoby.

DSC01900

Po umiestnení na správne miesto na rad prišiel water effect od Valeja a od Noch. Postupne som každý deň pridával vlnky a vlnky a vlnky.. Ešte som troška naniesol aj na fóliu, aby sa spevnila. Keď to celé zatvrdlo na rad prišla biela olejovka, kúsok špongie a opatrnosť. Výsledok už na fotkách….

DSC01903

Nanasanie

Zatisie

Autor textu a fotiek: Radovan Bajer