Vozne na tekutý odpad Králodvorské železárny

Hutnícka prevádzka má v sebe zahrnuté rôzne technológie, ktoré zvyčajne treba obhospodarovať. A ako? Okrem produktovodov a dopravníkov je to hlavne železničná doprava.

Takto to „bude“ fungovať aj v mojom prípade na moduloch železiarní, oceliarní a koksovne. Aby som bol skromný, tak okrem normálneho rozchodu sa bude krížom krážom po závode presúvať po krivých, zničených a doslovne zdeformovaných koľajniciach úzkorozchodná lokomotíva.

24 048 003

Lokomotíva bude tlačiť/ťahať špeciálne vozne slúžiace pre potreby jednotlivých prevádzok. Zvyčajne sú to vozíky na šrot do oceliarní, kyplorky na haldu alebo niečo špeciálne a to sú úzke cisterničky pre tekutý odpad na kalové pole. Takéto cisterny majú aj Králodvorské železárny.

kz-p40024z157393u

Vďaka určitým ľuďom sa mi podarilo dostať k pár fotkám z reálnej prevádzky týchto vozíkov na rozchod 650mm. Keďže firma Busch má svoje poľné alebo banské modely pre mierku H0f a v mojom prípade mi to moc nevyhovuje, pretože je pre mňa náročné vymodelovať splietku koľají H0/H0f, rozhodol som sa pre rozchod 750mm čo je síce o 10mm viac, ale tak snáď to bude ospravedlnené. Veď vo Vítkovických železarnách a ocelarnách do dnešných dní funguje 800mm drážka.

dvur_kralove_01

Zlatá stredná cesta v podobe mierky H0e a teda aj lepší sortiment a lepšia možnosť modelovania. A tak to začalo modelmi tejto cisterny. V reáli boli pravdepodobne vyrobené dielňami v závode a preto každá bola jedinečná a teda iná.

DSC02092

A tak som zobral „nemodelové“ vozíky od Roca a využil z nich len pojazd. Práca to bola pomerne jednoduchá, narezať plastovú rúrku väčšieho rozmeru a následne pridať čelá a doplnky. Potom nastriekať, patinovať a výsledok posúďte na fotkách.

DSC02091 DSC02090 DSC02089

Autor textu a fotiek : Radovan Bajer

You may also like...