671.004 Alžbeta bola pokrstená v Košiciach

Moderné poschodové vlaky začnú už čoskoro premávať aj na východnom Slovensku. V Košiciach Železničná spoločnosť Slovensko predstavila v poradí už štvrtú elektrickú poschodovú jednotku, ktorá dostala meno Alžbeta a požehnanie od košického pomocného biskupa Mons. Stanislava Stolárika. V priebehu jesene budú do prevádzky postupne nasadené ďalšie dva vlaky tohto typu. Celkovo bude po hlavnej severnej vlakovej trase (od Nového mesta nad Váhom až po Čiernu nad Tisou) jazdiť desať bezpečných a pohodlných elektrických vlakov uspôsobených aj na prepravu imobilných cestujúcich.

Som veľmi rád, že môžeme nový prírastok vozového parku slovenských železníc predstaviť práve v Košiciach, kde študujú budúci absolventi dopravnej priemyslovky. Moderné vlaky, ktoré pritiahnu viac cestujúcich na tento ekologický a bezpečný druh dopravy, sú pre budúcich železničiarov nádejou na stabilné a atraktívne zamestnanie “, povedal dnes minister dopravy J. Figeľ študentom Strednej priemyselnej školy dopravnej v Košiciach.

V rámci projektu obnovy vozidlového parku ZSSK bude na Slovensko do roku 2013 dodaných spolu 10 kusov dvojpodlažných elektrických jednotiek pre prímestskú dopravu, 12 kusov dieselových motorových jednotiek pre medziregionálnu dopravu a 10 dvojpodlažných súprav „push-pull“ pre prímestskú dopravu. Cena jednej elektrickej poschodovej jednotky je 9,6 mil. eur a jej výrobcom je spoločnosť Škoda Vagónka Ostrava. Projekt patrí do 6. prioritnej osi Operačného programu Doprava 2007-2013 a spolufinancuje ho Európska únia.

Elektrická poschodová jednotka Alžbeta dnes absolvovala aj prezentačnú jazdu na trati Košice – Prešov. Vo vestibule železničnej stanice Prešov sa následne za účasti ministra J. Figeľa konala slávnostná svätá omša a požehnanie reliéfu svätej Kataríny –patrónky železničiarov. Obyvatelia Košíc a Prešova mali v piatok zároveň možnosť vidieť ďalšiu elektrickú poschodovú jednotku – tzv. pápežský vlak TOTUS TUUS. V rámci svojej okružnej jazdy po krajinách V4 prišiel na Slovensko poľský vlak pomenovaný podľa hesla pápeža Jána Pavla II. Tento vlak pri svojej návšteve Poľska požehnal súčasný sv. Otec Benedikt XVI. a je teda jediným vlakom na svete, ktorý požehnal sám pápež.

You may also like...