Autovlak na trase Bratislava – Humenné

Please try entering https://graph.facebook.com/669387316435021/photos?fields=source,link,name,images,album&limit=200 into your URL bar and seeing if the page loads.

Prvý slovenský vnútroštátny autovlak medzi Bratislavou a východným Slovenskom začína jazdiť od nedele 15. decembra 2013. Železničná spoločnosť Slovensko spúšťa službu v spolupráci s Wagon Slovakia Košice ako nočnú prepravu auta s cestujúcimi vo vlaku Zemplín medzi Humenným a Bratislavou s radením lôžkových a ležadlových vozňov. 

autovlak_BA-HE_1

V počiatkoch projektu Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) vybudujú nájazdovú plošinu na humenskej železničnej stanici. Vďaka nej bude možné prepravovať v autovozni 4 – 6 vozidiel v závislosti od ich veľkosti. V druhej etape sa v Humennom dobuduje plošina a celková kapacita sa zvýši na 10 vozidiel. Budú sa dať naložiť aj na hornú plošinu vagónu,“ spresnila Morháčová. Podľa slov hovorkyne ŽSR Martiny Pavlíkovej na vybudovanie nakladacej rampy do autovozňa vynaloží spoločnosť minimum nákladov. „Ide o univerzálnu provizórnu rampu, ktorú vlastní ŽSR a namontujú ju naši zamestnanci,“ uviedla. Rozhodnutie zaviesť do rýchlika Zemplín autovozeň ovplyvnilo podľa riaditeľky Morháčovej viacero faktorov.

autovlak_BA-HE_2

V prospech trasy Humenné – Bratislava a späť rozhodlo veľké spádové územie Zemplína – husto osídlené okresy v ako je Snina, Medzilaborce či Vranov nad Topľou, Trebišov. Súčasne ide o dostatočnú vzdialenosť pre dobré nastavenie nočného vlaku, aby  sa cestujúci vyspali. Do tohto regiónu nie je plánovaná diaľnica a zatiaľ ani iná rýchlostná komunikácia.

autovlak_BA-HE_3

Železničná spoločnosť sa spolieha aj na projekty rozvoja turizmu v oblasti. Dovolenkári na Zemplínskej šírave či Domaši sú tiež potenciálnymi klientmi. Podľa Jany Morháčovej autovlak je najzaujímavejší pre početnejšie posádky automobilov. „Podľa našich odhadov sa potenciál pohybuje na úrovni 20 až 25 áut týždenne,“ dodala.

autovlak_BA-HE_4

V pilotnej fáze bude ZSSK prepravovať autá do výšky 1500 mm na spodnej plošine autovozňa. Vodič má vyhradené miesto v lôžkovom vozni. Cena za prepravu autovlakom, s prihliadnutím na náklady pri jazde autom, začína pri cene 50 € za auto a vodiča jedným smerom. Príplatok za lôžko na spanie je 8 € na osobu. S vodičom môžu cestovať naraz až  štyria ďalší spolucestujúci. Zakúpenie spiatočného lístka je spojené s ďalšou zľavou.

Rezervácia cestovných dokladov je možná dva mesiace až dve hodiny pred pravidelným odchodom vlaku. Každé auto musí byť sprevádzané najmenej jedným držiteľom vodičského oprávnenia. Auto je potrebné pristaviť na nakládku dve hodiny pred odchodom vlaku.

Galéria v Humennom

Facebook API came back with a faulty result. You may be accessing an album you do not have permissions to access.

You may also like...