České dráhy rozširujú internet do expresov na trati Praha – Ostrava – Žilina

Od začátku dubna nasadí České dráhy do vybraných vlaků EuroCity a InterCity Praha – Ostrava – Žilina komfortní kombinované vozy 1. třídy s bistrem, ve kterých bude k dispozici také WiFi připojení k internetu. České dráhy v současnosti nabízejí Wi-Fi ve více než 60 soupravách, které obsluhují několik stovek spojů denně od SuperCity Pendolino po regionální osobní vlaky. 

Nejširší nabídka internetu přes WiFi připojení je ve spojích SC Pendolino v trase Františkovy Lázně – Plzeň – Praha – Ostrava – Bohumín. Na palubě vlaku souží samostatný webový portál s řadou doplňkových služeb, např. s informacemi o průběhu jízdy, sledováním tratě před vlakem přes webovou kameru, se zábavou, stránkami pro děti nebo s možností objednat si občerstvení z bistra na své místo. Vlaky SC Pendolino byly první spoje v České republice a jedny z prvních vlaků v Evropě, které podobný vlakový portál nabídly. Pendolina pro spojení s internetovou sítí využívají mobilní signál všech operátorů a dle měření odbornou kanceláří se jedná o nejkvalitnější připojení k internetu na české železnici.

Internet prostřednictvím připojení k vlakové Wi-Fi síti mají k dispozici také cestující 50 moderních regionálních jednotek RegioPanter a RegioShark. Kvalita připojení je závislá na pokrytí území mobilním signálem, přitom vlaky využívají k přenosu dat sítě GPRS/EDGE a 3G operátora O2. Cestující se s těmito vlaky setkávají například na tratích Pardubice – Hradec Králové – Jaroměř, České Velenice – České Budějovice – Strakonice, Plzeň – Domažlice, Mariánské Lázně – Cheb – Karlovy Vary – Chomutov – Ústí nad Labem – Děčín, Šumperk – Zábřeh na Moravě – Olomouc – Prostějov – Nezamyslice nebo Rožnov pod Radhoštěm – Valašské Meziříčí – Hulín – Kojetín.

pendolino

Wi-Fi na území ČR mají k dispozici také cestující v kombinovaných vozech 1. třídy s bistrem, které jsou zařazeny na lince Praha – Plzeň – Domažlice (spoj dále pokračuje do Mnichova) a nově ve vlacích EC 142/143 Odra, EC 144/145 Landek, EC 146/147 Kysuca a IC 542/543 Ostravan (mimo noci ze soboty na neděli) na lince Praha – Pardubice – Olomouc – Ostrava – Žilina. Tyto vozy využívají různé mobilní sítě více operátorů. Kvalita připojení k internetu je i v tomto případě závislá na kvalitě pokrytí okolí tratě signálem těchto společností.

České dráhy v současnosti disponují celkem 170 vozy nebo články motorových a elektrických jednotek, ve kterých je k dispozici Wi-Fi připojení k internetu. Z těchto vozů je vytvořeno více než 60 vlakových souprav s nabídkou internetu.

Ve spolupráci se slovenským dopravcem ZSSK se připravuje během jarních měsíců zavedení WiFi připojení k internetu také do vybraných vozů linky Ex 2 z Prahy přes Olomouc do Valašského Meziříčí, Vsetína a dále na Slovensko do Žiliny a Košic. Na této lince totiž operují soupravy sestavené ze slovenských vozů.

Další soupravy, které v budoucnosti nabídnou připojení k internetu, jsou netrakční jednotky railjet na lince Praha – Brno – Wien – Graz. Wi-Fi v nich bude postupně zprovozňováno po jejich uvedení do provozu.

České dráhy plánují nabídnout Wi-Fi připojení k internetu prakticky ve všech dálkových expresních spojích přibližně do 4 let.

You may also like...