Dokument o histórii ozubnicovej železnice

Filmový dokument o histórii ozubnicovej železnice pri Tisovci a nové náučné kocky pre deti sú najnovšími prírastkami tamojšieho Železničného múzea, ktoré spravuje občianske združenie Zubačka.

Obidve novinky predstavili v sobotu (30. 7.) počas jazdy Zbojníckeho expresu z Rimavskej Soboty do sedla Zbojská. Vznik dokumentu finančne podporil Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) cez Oblastnú organizáciu cestovného ruchu (OOCR) Gemer v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus.

Dokument má necelých 15 minút a bude premietaný v tisovskom Železničnom múzeu počas jázd historických vlakov, teda parnej zubačky a motorového vlaku M 240.039. „Musím sa poďakovať kolegovi Viktorovi Brádňanskému, ktorý spravil úžasný historický rešerš. Tvorcovia filmu vyberali z viac než 300 historických fotografií, ktoré je v dnešnej dobe už veľmi ťažko dohľadať. Vo videu máme nakoniec okolo 70 najlepších záberov, ktoré boli rozpohybované animáciami,“ priblížil predseda OOCR Gemer Jaroslav Hric.

Viac sa dočítate na naledujúcom odkaze.

You may also like...