Konkurence na trati Praha – Ostrava

Před týdnem odstartoval ostrý provoz nový dopravce RegioJet se svými žlutými vlaky. Tento článek se pokusí objasnit nečastější omyly lidí, nebo vznikající fámy, které putují na internetu a o kterých se hovoří.

Proč si Regiojet vybral zrovna nejlukrativnější trať Praha – Ostrava?, proč nejezdí na jiných tratích ?

Jezdí na své podnikatelské riziko a chce ukázat veřejnosti, že se dá jezdit na hlavních tratí bez dotací.

Čistota a interiér je na vysoké úrovni – někteří tvrdí, že za nějakou dobu to bude stejné jako u ČD

Systém ochrany vagónů je u Regiojet propracován. To znamená, že ve vlaku ČD přijde průvodčí, zkontroluje jízdenky a má tendenci se někde lidově řečeno zašít. V tu chvíli začíná případný ráj vandalů a destruktorů čistoty – beze svědků. U žlutého dopravce neustále chodí obsluha roznášející jídlo a pití, takže mají přehled, kdo co vyvádí, kdo navštívil WC atd. A před svědky málokdo bude ničit a špinit. Nehledě na obsazenost ostatními cestujícími.

U Regiojetu jezdí nezkušení strojvůdci – vlak projel na červenou, přejel nástupiště, včera nepočkal na přípojný autobus v Olomouci.

Dle info z různých médií a vyhodnocení to bylo tak, že vlaky Regiojet a EC nejely proti sobě, ale za sebou. Událost se ještě vyšetřuje a jedna z verzí je také ta, že Regiojet pokračoval do další stanice po dohodě či příkazu s dispečerem, z důvodu, aby jej EC nedojel, neboť některé vlaky mají max. rychlost 160 km/h a Regijet pouze 140. (To je ovšem omyl, vlak přejel na jinou kolej a poničil výhybku, to by určitě žádný dispečer nedovolil – škoda byla vyčíslena na 300 tis. Kč) U přejetí nástupiště v Hranicích na Moravě prý neodhadli brzdnou dráhu a k nástupišti museli couvat. (Vlak zastavil až na zhlaví směr Ostrava, tradičně na návěstidle v Hranicích na Moravě svítí volno a vlak tedy má jen zastavit a hned jet dál,patrně strojvedoucí zastavit v hranicích zapomněl, za 5min 12 si to ale uvědomil a poté 0,5 km couval)

Regiojet prý jezdí za dumpingové ceny, chce vyštvat ČD.

Naopak si myslím, že spíše ČD jsou předražené. Ode dneška ČD zavedly novou akční nabídku na relaci Ostrava, Hranice, Olomouc, Zábřeh na Moravě, Pardubice až Praha, a jsou nyní levnější než ČD, nabídka je prý časově omezená, ale konečné datum není stanoveno, platí odedneška. S ČD se tedy dostanete z Ostravy do Prahy za 230 Kč, s Regiojetem za 240 Kč

A když jsme u těch podhodnocených cen, Žluté autobusy, které také patří panu Jančurovi byli popotahováni za to, že kdysi jezdili akčně za 50 Kč Praha Brno, ale to, že ČD jezdilo dokonce za 35 Kč na to nikdo nic nenamítal! Ztráty ČD se přeci kryjí dotacemi z našich daní.

S ČD je to lepší, přijdu do vlaku, zkontrolují mi lístek a mohu spát a neobtěžují mne dotazy a pitím, jídlem či tiskem.

Pokud nechcete být rušen, dá se říct dopředu stevardům. Někteří cestující zase kávu či čaj uvítají. Nikdy se nezavděčíte všem. Je ovšem pravda že uvnitř vlaků Regiojet je rušno a stále se něco děje.

Vagóny a lokomotivy Regiojet jsou staré, pouze nově natřené, to mají ČD také.

Nové nejsou, ale jsou rozhodně mladší a modernější, než většina vozů ČD. Oddíly po 4, po 6, velkoprostorové oddíly, místenky zdarma. Lokomotivy mají najeto méně kilometrů a upravené pro provoz a rychlost 140 km/h. Navíc vozy od Regiojetu kdysi jezdili u rakouských drah jako třída bussines class, nebo první třída, tedy nejvyšší čím se dá v Rakousku cestovat, tady jezdí nyní jako dvojka.

 Nejsem zastánce ani odpůrce těchto dvou nynějších rivalů. Jen bych chtěl podotknout, že žlutý dopravce nedostal nic od státu, tedy z našich daní. Naopak musel zaplatit lokomotivy, vagóny, servis, dopravní cestu, a další a další náklady.

Navíc začátky, jsou vždy problematické a tudíž nadcházející zimní období a počáteční mouchy vagonů a lokomotiv se budou určitě objevovat. Jen si vzpomeňme, jaké mělo pendolino problémy když vyjelo a když začlo mrznout.

Pendolino je na trati Praha-Ostrava nejrychlejší. Ale za jakou cenu? Již od 90. let se plánovalo a cca 5 let rodilo jeho zrození pro běžný provoz. Je jen sedm souprav, jedna stála 700 mil. Kč, tedy skoro 5 miliard všechny. A státní garance k tomu další 2 miliardy. Servis je prý velmi drahý a naklápění a vyšší rychlost v zatáčkách se moc nevyužije. I kdyby jezdilo plně vytíženo, nikdy se nezaplatí, roční odpisy jsou na pendolino 300 milionů Kč.

Před 3 dny koupily ČD 16 nových souprav moderních vlaků SIVIC (Siemens Viagio Comfort), známých pod obchodním názvem rakouských drah Railjet. Cena je 200 mil. EUR neboli 5 miliard Kč. Ale dodány budou v r. 2013-2014. Takže do provozu půjdou bůhví kdy. To už tu zřejmě bude jezdit i Leo Expres Leoše Novotného (od 12/2012). Je tedy zřejmé, že nebudou mít na trati Praha – Ostrava velký potenciál, a již nyní ČD plánují nasazení těchto souprav na relaci Vídeň-Brno-Praha-Dresden-Berlin-Hamburk.

Proč to tedy Radim Jančura dělá ? Chce ukázat nejen lidem, ale i krajům a ministerstvu dopravy, že to umí. A zkostnatělé ČD musejí začít něco dělat. Jde a půjde hlavně o dotace. A pokud ČD si účtují za nevytížené vlaky nyní až 120 Kč za km, zdravá konkurence toto srazí na minimum. Také systém účtování dotací by se měl změnit. Nepodporovat to, aby dopravce vozil jen vzduch, ale aby byl motivován sehnat co největší počet cestujících.

You may also like...