Lokomotíva BR 41 od Revellu
Plastikový model firmy Revell, kat. č. 02160 v mierke 1:87 ( H0 ), náročnosť 3/5 ( udávaná výrobcom ), počet dielov 98 ( môj odhad ).
Dnes som sa rozhodol že sa s vami podelím o jednu moju záľubu, ktorou je stavba modelov, hlavne koľajových vozidiel. Jedná sa síce o môj prvý model z tejto kategórie, ale nie od tohto výrobcu. Vopred upozorňujem, že som modelár – amatér z veľkým A, takže ak bude tento článok čítať nejaký skutočný modelár-profík, ktorých si veľmi moc vážim a obdivujem ich, tak by mal asi prestať čítať, aby si nepokazil deň prípadne mu tento môj článok nespôsobil nejaké vážne zdravotné komplikácie 🙂 .
K tomuto modelu som sa dostal zámerne a čistou náhodou. Chcel som totiž obohatiť svoju zbierku pojazdných modelových mašiniek, všetky v mierke 1:87, aj o “veľkú paru“. A aj keď sú vláčiky moje veľké hoby, ceny takých modelov v tejto mierke ma prinútili sa len pozerať. Vtedy ma napadlo, že si nejakú postavím. Vedel som že firma Revell, ale nie len tá, robí takéto stavebnice prevažne nemeckých rušňov, z ktorých boli odvodené aj niektoré naše rady parných rušňov počas, resp. hlavne po II. svetovej vojne. Tak som sa hľadaním po inzerátoch a aukčných portáloch prepracoval hneď ku dvom stavebniciam, a to BR 43 a BR 41, ktorú vám tu dnes aj ukážem.
Kto by sa chcel v budúcnosti pustiť do niečoho takéhoto, vopred upozorňujem, že len kúpa stavebnice nestačí. Všetky diely, alebo aspoň väčšina je totiž v jednej farbe, v tomto prípade to bola čierna, čo znamená, že bude treba investovať do kúpy lepidla ( najlepšie od rovnomenného výrobcu ako skladačka ), farieb, štetcov, riedidla, pri profesionálnejšom prístupe aj do nejakej striekacej súpravy ( podotýkam, že ničím takým nedisponujem ) a nejakú sadu modelárskych pilníkov, kde bude aj nejaký jemnejší, silnejší, okrúhly, štvorcový atď. Na stavbu tejto lokomotívy je treba konkrétne 6 farieb a jedna ktorá vznikne zmiešaním dvoch v určitom pomere. Všetky značky a označenia sú pekne popísané ( v niekoľkých jazykoch, vrátane češtiny )a znázornené v návode. Je určite dobré sa ho držať, pretože preskočenie či urýchlenie niektorého kroku môže mať potom v konečnom dôsledku nie práve najlepšie následky.
Tak poďme postupne k stavbe. Ako som vravel, v tejto stavebnici sú všetky diely, teda až na priehľadné okná a svetlá, čierne.
Je jasné, že diely rámu, podvozku, rozvodov a kolies budú červené a teda ponúkajú sa tu hneď tri možnosti – striekať, maľovať, alebo kombinácia oboch. Ja som si zvolil kombináciu oboch, keďže na väčších a súvislých plochách sa striekaním dosiahne súvislá vrstva a rôzne detaily sa dajú pri troche trpezlivosti pekne domaľovať. Tak isto je vhodné si premyslieť postup, či je lepšie striekať diely samostatne, alebo potom následne až ako nejaký zostavený celok. Hlavne však treba pri všetkom trpezlivosť, pokoj a dostatok času. Radšej aj 5 postupne tenších vrstiev ako 2 nahrubo nastriekané. Ďalšou dôležitou vecou je, pred striekaním akýkoľvek model odmastiť. V takýchto prípadoch najlepšie v jarovej vode nechať aspoň hodinku pomočiť, potom nejakým jemnejším kartáčikom ( najlepšie stará zubná kefka ) očistiť, opláchnuť v čistej vode, nechať oschnúť a potom sa modelu dotýkať už len minimálne. Takto to u mňa vyzeralo pri striekaní zostaveného hlavného rámu a kolies.
V úvode som písal, že nedisponujem žiadnou striekacou sadou, tak sa asi natíska otázka, že ako a čím som to vlastne striekal??? Odpoveď je pomerne jednoduchá, no ako som vravel v úvode, nepoteším modelárov – profesionálov. Na striekanie som totiž použil obyčajnú farbu v spreji, ktorú kúpite v hociktorom farby-laky obchode. Hlavne teda červenú matnú, najbližšie výrobcom udávanému odtieňu a čiernu matnú. To zmatnenie hlavne vidno na nasledujúcej fotke na strieknutom kotli. Áno, aj keď je stavebnica čierna, nie je čierna ako čierna a je jej treba trochu dopomôcť, čo je naviac popísané aj v návode.
Následne je treba postupne domaľovať ručne obruče na nastriekaných kolesách a nechať všetko pekne preschnúť
Po zaschnutí sa to už môže začať postupne kompletizovať, takto vyzerá v základe skompletizovaný pojazd.
Pohyblivé časti ako kolesá a rozvody sa nelepia napevno, nakoľko je pre ich presné dopasovanie k ojniciam a pevným častiam rozvodov potrebné ich jednotlivo “napraviť“ do správnej polohy. Po zostavení ostanú zafixované samy.
Postupne sa popripájali všetky ojnice a časti rozvodov, spracovala sa aj kabína strojvedúceho a takto vyzerá zatiaľ model samotnej lokomotívy zostavený na sucho, teda ešte nezlepený dohromady.
Lokomotíva môže ísť bokom a pustil som sa do tendra. Opäť sa začína od pojazdu smerom hore a následné otestovanie s lokomotívou.
No a po riadnom preschnutí už nič nebránilo konečnému skompletizovaniu a postavenie na koľaje aj s nejakými tými vagónmi pre pózovanie 🙂
A tak už má model mojej prvej “veľkej pary“ svoje miesto vo vitrínke a dúfam, že onedlho k nemu pribudne aj model BR 43 a pracujem aj na kúpe ďalších modelov, takže je možné, že sa onedlho opäť prihlásim.
Možno že som niekoho inšpiroval či navnadil, ak áno, tak som veľmi rád a prajem veľa zdaru, trpezlivosti a úspechov pri stavbe.
[nggallery id=18]