Moderný poschodový vlak Janka premáva už aj na Záhorie

V Kútoch dnes predstavili ďalší, v poradí už dvanásty nový vlak určenú pre prímestskú dopravu. Moderná elektrická poschodová súprava typu push-pull, ktorá dostala meno Janka – 951.004, bude premávať na trati Bratislava – Kúty a späť.


Úroveň cestovania vlakom v regionálnej a medzi regionálnej doprave sa postupne dostáva na úroveň, na akú sme zvyknutí vo vyspelých krajinách sveta. Vďaka eurofondom a Operačnému programu Doprava sa do roku 2013 vymení až štvrtina zo zastaraného vozového parku ZSSK.

Cestujúci sa opäť začínajú vracať do vlakov. Počet pasažierov železníc sa začal zvyšovať už v minulom roku a verím, že nastúpený trend v tomto roku umocní nasadenie ďalších nových poschodových vlakov. Keďže najvyšší potenciál cestujúcich je v regióne západného Slovenska, práve tu bolo veľmi potrebné nasadiť kvalitné prímestské vlaky“, povedal počas slávnostnej prezentácie minister dopravy Ján Figeľ.

Celkovo bude do roku 2013 jazdiť desať komfortných vlakových súprav tohto typu na tratiach: Nové Zámky – Bratislava – Kúty; Bratislava – Leopoldov/Nové mesto nad Váhom; Nové Zámky – Komárno. Elektrické poschodové súpravy typu „push-pull“ (voľne preložené ako ťahaný – tlačený) sa skladajú z rušňa, dvoch vozňov a z riadiaceho vozňa. Ich výhodou je, že v obratovej stanici nie je nutné s rušňom obiehať súpravu, ale opačným smerom je súprava ovládaná z riadiaceho vozňa, čím sa ušetria peniaze za výkony posunu v obratových staniciach.

Poschodové riadiace vozne určené pre riadenie súprav na elektrifikovaných tratiach sú konštruované tak, aby mohli byť zaradené do ľubovoľnej vlakovej súpravy. Cena jednej vlakovej súpravy je 7,43 milióna eur a celková suma, za ktorú Škoda Vagónka Ostrava (spolu s firmou Škoda Transportation) dodá Železničnej spoločnosti Slovensko desať vlakových súprav je takmer 82,8 milióna eur.

 

You may also like...