Nezastaviteľný vlak zdravia pôjde na Svetový deň bez tabaku

Počas Svetového dňa bez tabaku pôjde v piatok 31. mája 2013 z Bratislavy do Vrútok a späť Nezastaviteľný vlak zdravia. Vlak vypravia Zastúpenie Európskej komisie v SR v spolupráci s Kanceláriou Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku, Slovenskou lekárskou spoločnosťou, Úradom verejného zdravotníctva SR a Ligou proti rakovine spoločne so Železničnou spoločnosťou Slovensko.

363_107 a 350_007

Priamo vo vlaku bude pre cestujúcich vyčlenené kupé, v ktorom budú môcť počas svojej cesty absolvovať bezplatné vyšetrenie spirometrom. Vyšetrenie  slúži k stanoveniu vitálnej kapacity pľúc, pričom bude cestujúcim zároveň poskytnuté i odborné poradenstvo v boji s fajčením.

  • Nezastaviteľný vlak zdravia v smere Bratislava (odchod 07:53) – Vrútky (príchod 10:55): R 603 Čingov, miesta 51 – 56 vo vozni č. 4 v celej trase  Bratislava – Vrútky
  • Nezastaviteľný vlak zdravia v smere Vrútky (odchod 13:05) – Bratislava (príchod 16:07): R 606 Liptov, miesta 61 – 66 vo vozni č. 4 v celej trase  Vrútky – Bratislava

Okrem vyšetrenia vo vlakoch budú odborní pracovníci záujemcom merať hladiny oxidu uhoľnatého vo vydychovanom vzduchu smokerlyzerom aj v železničných staniciach Bratislava, hlavná stanica, Žilina a vo všetkých väčších železničných staniciach, v ktorých budú vlaky zdravia zastavovať. Hodnota CO pomáha odhaliť, ako veľmi sú orgány ochudobnené o kyslík. Zvýšená hladina je zvyčajne u fajčiarov, no môže byť vysoká aj v prípade ľudí, ktorí žijú v znečistenom ovzduší, či v rušných mestách.
Nechajte sa teda vyšetriť a otestovať. Kľúčom k zdraviu je totiž včasná diagnostika.

You may also like...