Nové uniformy prídu postupne

ZSSK pripravuje nové moderné uniformy. Hlavným dôvodom prestrojenia modrej armády je zavedenie pohodlných, vkusných a trvácnych pracovných odevov pre kontaktných zamestnancov, čo prispeje aj ku skvalitneniu služieb.

Končí nám zmluva s doterajším dodávateľom, máme príležitosť si vybrať nového, prispôsobiť rovnošaty dobe a v konečnom dôsledku ušetriť,“ dopĺňa ďalšie dôvody zmeny Pavel Kravec, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ZSSK.

Prestrojenie sa bude týkať vlakvedúcich, sprievodcov, pokladníkov a z dôvodu identifikovateľnosti aj rušňovodičov, ktorí doposiaľ nosili uniformu len v prípadoch, keď predávali a kontrolovali aj cestovné lístky. Spolu je to asi tri a pol tisíc osôb, ktorí sú podľa pracovného zaradenia rozdelení do dvoch kategórií a ich kompletné ošatenie stojí od 220 do 520 eur. Zúžený a teda lacnejší sortiment uniforiem nosia pokladníci, referenti v zákazníckych centrách a informátori, rozšírený a teda drahší nosia vlakové čaty. Nárok na postupnú obmenu súčastí rovnošiat majú po roku podľa interného bodového systému. Na tento rok je pre tieto účely vyčlenená čiastka viac ako 255 tisíc eur.

Zavedením nových uniforiem v tomto roku u vlakového personálu IC vlakov neprekročíme tohtoročné plánované náklady na vystrojovanie. V budúcom roku bude situácia podobná, pretože výmena starých uniforiem za nové sa uskutoční postupne po ukončení ich životnosti a v závislosti od potrieb personálu prvého kontaktu,“ hovorí generálny riaditeľ.

Nová uniforma spája praktickosť s eleganciou, opúšťa doterajší štýl použitia niektorých vojenských prvkov, zachová tradičnú tmavomodrú farbu a zavádza kombináciu doplnkov červenej. Strihom zvýrazňuje rozdielnosť ženských a mužských línií,“ predstavuje svoje návrhy odevná dizajnérka Veronika Kostková, študentka posledného ročníka bratislavskej VŠVU.

Vzorové typy uniforiem sa technicky pripravujú na Strednej umeleckej škole v Trenčíne, kde Kostková učí. V súčasnosti sa finišuje s ich šitím. Verejne budú prvýkrát predstavené na železničnom veľtrhu Žel-Rail koncom septembra vo Vrútkach. S prestrojovaním sa začne najskôr na prelome rokov. Súčasné typy uniforiem používa ZSSK od roku 2002.

You may also like...