Pre rozsiahle práce na trati medzi Žilinou a Vrútkami budú vlaky meškať

Osobná železničná doprava medzi Žilinou a Vrútkami bude niekoľko mesiacov obmedzená z dôvodu prác na trati. Rozsiahle stavebné práce realizuje správca železničnej infraštruktúry Železnice SR, s cieľom zlepšiť kvalitu traťového úseku Varín – Vrútky.

Po skončení prác budú môcť vlaky jazdiť cez úsek hustejšie a rýchlejšie. V súvislosti s prácami bude od utorka 1. apríla do utorka 26. augusta 2014 zasiahnutá osobná železničná doprava prevádzkovaná Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK). “V mene lepšieho cestovania v budúcnosti, prosíme cestujúcich o zhovievavosť a toleranciu, ak sa im cesta skomplikuje alebo predĺži. Urobili sme desiatky opatrení, aby dopady boli čo najmenšie, niekoľko regionálnych vlakov však bude v časti trasy nahradených autobusmi alebo vlakmi,” hovorí Jozef Schmidt, riaditeľ Úseku obchodu ZSSK.

Ide o hlavnú trať Bratislava – Žilina – Košice, preto sa obmedzenia dotknú aj diaľkovej dopravy. Meškania by však nemali presiahnuť 5 až 15 min. Cestujúci zo zmeškaného posledného večerného IC vlaku 507 Lyoness (s pravidelným príchodom do Košíc 22.40 h) budú mať v Košiciach nové prípoje MHD. Súčasne v Kysaku bude čakať autobusový prípoj do Prešova, Giraltoviec a Svidníka.

V regionálnej doprave sa výluka dotkne denne šiestich osobných a štrnástich zrýchlených vlakov/expresov, ktoré budú na časti úseku trate medzi Vrútkami a Žilinou nahrádzané autobusmi alebo rýchlikmi. Cestujúci, ktorí prestúpia do určených rýchlikov, môžu používať lacnejšie cestovné lístky so zľavou Regional. Bežne zľava platí len v osobných a zrýchlených vlakoch do vzdialenosti 60 km. “Je to čiastočná kompenzácia pre cestujúcich za nepríjemnosti spôsobené sťaženými podmienkami pri cestovaní vlakmi ZSSK,” uviedol Jozef Schmidt.

Zoznam vlakov, ktoré budú v uvedenom úseku nahradené autobusmi alebo rýchlikmi, je TU!

Upozorňujeme cestujúcich, aby sledovali vývesky na staniciach, venovali zvýšenú pozornosť staničným hláseniam. Podrobnosti o cestovaní získajú od personálu v jednotlivých vlakoch, nepretržite v Kontaktnom centre ZSSK na čísle 18 188 alebo na www.slovakrail.sk.

ŽSR a ZSSK sa cestujúcim ospravedlňujú za sťažené podmienky cestovania.

Dotknutá trať:

 • Žilina – Vrútky – Poprad – Košice (trať č. 180)
 • Bratislava – Žilina (trať č. 120)
 • Zvolen – Vrútky (trať č. 170)
 • Žilina – Čadca (trať č. 127)
 • Púchov – Horní Lideč /ČD/ (trať č. 125)

Úsek, kde prebiehajú práce:  Varín – Vrútky (13 km)/ Žilinský kraj

Dopad na diaľkovú dopravu: 

 • Diaľkové rýchliky a IC vlaky budú mať meškanie 5 až 15 minút (ide o rýchliky na trase Bratislava – Žilina – Poprad – Košice a späť alebo rýchliky/expresy na trase Košice – Poprad – Žilina – Praha a späť).
 • Medzinárodné/zrýchlené vlaky Banská Bystrica – Vrútky – Žilina – Praha a späť (2 páry denne) budú v úseku Žilina – Vrútky nahradené autobusmi, alebo bude možné využiť diaľkové rýchliky v smere Bratislava – Košice a opačne, ktoré premávajú v príbuznej časovej polohe
  • v smere do ČR meškania v rozsahu niekoľko minút,
  • v smere od Vrútok do Banskej Bystrice budú spoje jazdiť podľa cestovného poriadku.

Dopad na regionálnu dopravu:

 • Vybrané osobné vlaky budú nahradené autobusmi v časti trasy (šesť z 30 spojov denne v oboch smeroch), ide o spoje jazdiace na trase Žilina- Vrútky pokračujúce na Ružomberok a späť.
 • Zrýchlené vlaky na trase Banská Bystrica – Vrútky – Žilina a späť (5 párov denne) nepôjdu v úseku od Vrútok po Žilinu (alebo opačne), cestujúci prestúpia do náhradných rýchlikov jazdiacimi po trase v príbuznej časovej polohe, alebo autobusov.

Odhadované dopady na čas jazdy vlakov sa môžu zmeniť v prípade ďalších neočakávaných vplyvov.

You may also like...