Prvé tri slovenské eurovlaky majú domovskú stanicu v Humennom

V Humennom sa uskutočnilo predstavenie a požehnanie dvoch nových vlakov, ktoré budú od 11. decembra premávať na tratiach východného Slovenska. Dieselové motorové súpravy Mária 861.001 a Eva 861.002 potešia cestujúcich, ktorí doteraz z Humenného do Sniny, Košíc či Prešova cestovali na starých, takmer historických „motoráčikoch“. Do konca roka k nim pribudne tretia súprava Monika 861.003.

Od platnosti nového železničného grafikonu, t.j. od 11.decembra bude na slovenských tratiach jazdiť už jedenásť nových vlakov – šesť elektrických poschodových jednotiek, tri súpravy typu „push-pull“ a spomínané dve dieselové motorové jednotky.

Dodávka celkovo 32 nových vlakov, z toho dvanástich dieselových motorových jednotiek, je súčasťou projektu obnovy vozového parku Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). V rámci neho do dvoch rokov vymení až pätina regionálnych a prímestských vlakov na slovenských železniciach. Projekt je spolufinancovaný cez eurofondy prostredníctvom Operačného programu Doprava. Okrem okolia Humenného budú nové dieselové regionálne vlaky postupne nasadzované aj v okolí Nitry, Košíc a Prievidze.

[singlepic id=353 w=320 h=240 float=]

Dieselové motorové jednotky radu 861 možno právom označiť za slovenské eurovlaky, keďže sú vyrobené v spoločnosti ŽOS Vrútky, a.s. Spoločnosť, ktorá je orientovaná na vlastný vývoj a výrobu, vyrobila pre ZSSK vozidlo novej generácie. Ide o vlakovú súpravu s dieselhydraulickým prenosom výkonu radu 861, určenú na regionálnu dopravu s požadovanou maximálnou rýchlosťou 140 km/h, poháňanú dvoma motormi o výkone 2 x 588kW. Súprava odvezie 177 sediacich a 110 stojacich cestujúcich. Keďže tento vlak je určený na regionálnu prepravu, kde je najväčší podiel nechránených priecestí, pevnostne zodpovedá najprísnejším európskym normám týkajúcim sa havárií železničných vozidiel.

861.001 a 861.002861.001 Mária a 861.002 Eva, Foto: Michal Čekan

Nové vlaky sú nízkopodlažné, s multifunkčnými priestormi pre imobilných cestujúcich s vozíkmi, pre kočíky a bicykle. Sú vybavené informačným systémom, klimatizáciou, samočinnou tlakovou brzdou, záchrannou brzdou s premostením a zaisťovacou brzdou. „Výber projektov v Operačnom programe Doprava je ovplyvnený základnou myšlienkou európskej dopravnej politiky. Tá hovorí o podpore projektov, ktoré majú význam nielen z pohľadu dopravy, ale aj z pohľadu hospodárstva. Výroba 12 dieselových vlakových jednotiek ktorú z jednej polovice platí EÚ, priniesla prácu stovkám ľudí z Turca. Zároveň očakávam, že investície do osobnej železničnej dopravy prinesú viac pracovných príležitosti odľahlejším regiónom Slovenska, ku ktorým patrí aj Humenné a celý horný Zemplín“, uviedol počas prezentácie pred obyvateľmi Humenného minister J. Figeľ.

You may also like...