S Máriou na ceste do Humenného

vlakova-suprava-maria-pripravena-na-odchod-smer-humenneKto by to bol povedal, že sa aj na trate slovenských železníc v roku 2011 dostanú naozaj moderné a pohodlné vlakové súpravy známe najmä z filmov a rozprávaní zo zahraničia. Schopnosti a pohostinstvo jednej z nových súprav (krstným menom Mária 861.001) som si mal možnosť vyskúšať naživo v jej prvej ozajstnej zaťažkávacej skúške na trase Košice – Humenné 16.decembra 2011 odchodom z Košíc o 12:43.

Po zmene grafikonu sa jednalo o prvú skutočnú zaťažkávaciu skúšku tohto nového vozidla, ktoré vstúpilo do ostrej prevádzky iba pred piatimi dňami. Ako je známe na trase Košice – Humenné sa ozajstné dopravné manévre odohrávajú iba pár krát v roku a jeden taký dátum pripadá aj na čas pred Vianocami. Deti končia v stredných a základných školách a tešia sa na prázdniny, pracujúci sa vracajú zo zahraničných turnusov, bežný a pravidelný dochádzajúci sa vracajú domov ako každý iný deň a tak nečudo, že práve takéto dni máte obrovské šťastie ak sa vám podarí sedieť a keď k tomu pridáte aj vozeň s klímou alebo aspoň kúrením ste za vodou.

Práve preto prišlo nasadenie týchto nových vlakových súprav na slovenské železnice vhod. Poskytujú všetko to čo cestujúcim v dosluhujúcich (alebo skôr nadsluhujúcich) súpravách chýbalo. Sú čisté, sedadlá sú nevysedené a nepopísané amatérskymi umelcami, v kabíne je príjemne teplučko aj napriek zime za oknami a dych sa dá naozaj aj dýchať a nemusíte sa báť, že cestou zomriete na otravu neznámym plynom, ktorý následne pomenujú na vašu pamiatku… .

Avšak nasadenie týchto nových vlakových súprav má aj svoje nevýhody alebo skôr zápory. Jednoznačnou jednotkou je ich nízky počet. Takéto súpravy by naozaj mohli úplne odstrániť už dosluhujúce vlakové súpravy – chápem nedostatok financií a fakt, že tieto zázraky máme iba z prostriedkov EU, ale bolo by to fajn a v takom prípade by nevadila ani vyššia cena cestovného.

Nedostatok číslo dva si zrejme všimne iba hŕstka vyvolených – teda tí, ktorí sa rozhodnú sadnúť si rovno za vodiča súpravy. V danom oddiely vlakovej súpravy je výrazný hluk prichádzajúci od motorov. Po čase vám totálne zaľahne v ušiach a už si to ani nevšímate. Avšak ten HD zvuk hneď po vystúpení zo súpravy stojí za to… 🙂

Nedostatkom číslo tri je, práve na trati KE-HU, ich nelogické nasadenie na čas Vianočnej špičky. Isto cestujúci ocenia nové súpravy, ale je na zamyslenie sa prečo ich železničná spoločnosť nasadila práve v čase úplnej špičky aj napriek tomu, že kapacitne totálne nevyhovujú. A tak sa vám môže stať, že celú cestu prestojíte v modernej súprave. Je zrejmé, že súprava sa musí využívať, ale v čase ako je 16.decembra a popoludnajších hodinách je logickejšie a humánnejšie použiť vozne z tých pár lepších starších súprav a dopriať cestujúcim pocit, že za peniaze nemusia stáť celou cestou do Trebišova, Michaloviec alebo až do Humenného.

Celkovo však hodnotím nasadenie týchto nových súprav ako pozitívnu zmenu. Ak sa na Slovensku začne ešte uplatňovať zdravý rozum a manažérske zmýšľanie pri plánovaní ich jázd a nasadzovania bude to už len lepšie.

You may also like...