Vo Vrútkach predstavili prvý slovenský eurovlak Mária

 

Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Figeľ sa dnes zúčastnil na slávnostnom krste novej dieselovej jednotky radu 861 vyrobenej v spoločnosti ŽOS Vrútky. Výroba vlaku, ktorý dostal meno Mária, bola spolufinancovaná z fondov EÚ v rámci Operačného programu Doprava. Celkovo pribudne do vozového parku slovenských železníc 12 dieselových vlakových jednotiek, ktoré budú už od jesene premávať na tratiach v okolí Nitry, Humenného, Prešova, Košíc a Prievidze.

Nové vlaky sú riešené ako nízkopodlažné, s multifunkčnými priestormi pre imobilných cestujúcich s vozíkmi, pre kočíky a bicykle. Sú vybavené informačným systémom, klimatizáciou, samočinnou tlakovou brzdou, záchrannou brzdou s premostením a zaisťovacou brzdou. Prepravná kapacita motorovej jednotky je 317 cestujúcich, z toho 177 miest je určených na sedenie.

Projekt modernizácie železničných vozidiel pre prímestskú a medziregionálnu dopravu, ktorý prebieha v rámci Operačného programu Doprava, do dvoch rokov vymení až štvrtinu vozidiel Železničnej spoločnosti Slovensko. Po elektrických poschodových vlakoch Lucia a Katarína, ktoré už od zimy vozia obyvateľov Považia do práce, školy a za ďalšími povinnosťami, pribudne do vozového parku slovenských železníc dieselový vlak Mária. Vlak podobného typu, tzv. push-pull, čiže ťahaný-tlačený začne v tomto roku voziť ľudí na trati Nové Zámky-Leopoldov-Bratislava.

„Kultúra v cestovaní vlakmi na Slovensku dlhé roky krívala. Rád by som pripomenul, že Európska únia vyčlenila na podporu verejnej železničnej osobnej dopravy na Slovensku takmer 180 mil. eur. Výber projektov v Operačnom programe Doprava je ovplyvnený základnou myšlienkou európskej dopravnej politiky. Tá hovorí o podpore projektov, ktoré majú význam nielen z pohľadu dopravy, ale aj z pohľadu hospodárstva. Očakávam preto, že investície do osobnej železničnej dopravy prinesú viac pracovných príležitosti odľahlejším regiónom Slovenska. Výroba 12 dieselových vlakových jednotiek ktorú z jednej polovice platí EÚ, priniesla prácu mnohým ľuďom z Turca. Verím, že skúsenosť s výrobou týchto vlakov prináša do Vrútok aj nový impulz na rozvoj biznisu nielen v rámci Slovenska, ale aj prispeje aj k vývozu slovenských vlakov do blízkeho zahraničia“, uviedol na slávnostnom krste minister J. Figeľ.

TIP: Dieselmotorová jednotka 861

[nggallery id=15]

You may also like...