Nové eurovlaky prevezú spokojných cestujúcich

Železničná spoločnosť Slovensko dnes za účasti ministra dopravy a zástupcov Európskej komisie slávnostne prevzala poslednú desiatu jednotku push-pull od dodávateľa Škoda Vagónka Ostrava.

Ukončila tým úspešný europrojekt obnovy železničných koľajových vozidiel na nákup 32 nových vlakov spolufinancovaný z eurofondov (Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Štátneho rozpočtu Slovenskej republiky). Tento projekt sa realizoval v rámci  Operačného programu Doprava SR 2007 – 2013.

„Tento deň staviame aj základ pre pokračovanie tohto úspešného projektu. Podpisujeme nový kontrakt na dodávku ďalších elektrických jednotiek. Veríme, že pre cestujúcich je to dobrá správa a z našej strany prísľub na komfortnejšie a modernejšie cestovanie vlakom“, povedal generálny riaditeľ  ZSSK Ing. Pavol Gábor.

971 push pull

ZSSK dnes slávnostne podpísala novú kúpnu zmluvu s rovnakým dodávateľom – Škodou Vagónka, a. s. Ostrava na dodávku jednej elektrickej jednotky, s opciou na dodávku ďalších osem. Nové elektrické jednotky budú predmetom druhého projektu obnovy železničných koľajových vozidiel ZSSK, ktorý má ambíciu byť spolufinancovaný z prostriedkov eurofondov – tentoraz z prostriedkov Kohézneho fondu v rámci revidovaného Operačného programu Doprava SR 2007 – 2013.

Projekt č. 2 sa bude uchádzať o prostriedky tzv. 4. prioritnej osi, ktorá je zameraná na infraštruktúru a dopravné prostriedky integrovaných dopravných systémov miest Bratislava a Košice. Celkové investičné náklady ZSSK pre realizáciu tohto projektu sa odhadujú vo výške 180 mil. € (okrem elektrických jednotiek pôjde aj o dodávku 20 ks dieselmotorových jednotiek). Revidovaný Operačný program Doprava SR obsahuje pre mobilné železničné prostriedky alokáciu vo výške 153 mil. € v Kohéznom fonde. Tento projekt, s ohľadom na obdobie oprávnenosti OPD, bude zo strany ZSSK realizovaný do konca roka  2015.

Revízia OPD SR 2007 – 2013 bola schválená Európskou komisiou 10. apríla tohto roku.

Nové jednotky = spokojní cestujúci

V rokoch 2010 – 2013 ZSSK prevzala do užívania 10 kusov elektrických poschodových jednotiek (EPJ 671), 10 kusov poschodových jednotiek  push-pull (PP), ktorých dodávateľom je škoda Vagónka Ostrava. ŽOS Vrútky dodali ZSSK 12 kusov dieselmotorových jednotiek (DMJ).

671.005

Elektrické poschodové jednotky jazdia na tratiach Nové Mesto nad Váhom – Žilina – Košice, Košice – Lipany, Košice – Čierna nad Tisou a Žilina – Čadca.

Poschodové vlaky push-pull (ťahaný – tlačený) jazdia medzi Kútmi a Štúrovom, Novými Zámkami a Komárnom a Bratislavou a Novým Mestom nad Váhom.

Dieselmotorové jednotky jazdia na tratiach v okolí Humenného, Prešova, Košíc, ako aj medzi Novými Zámkami, Nitrou a Prievidzou.

V roku 2012 nové jednotky prepravili už vyše 6 miliónov spokojných cestujúcich. Za prvý štvrťrok 2013 to je už vyše 2 mil. cestujúcich. Prieskum spokojnosti cestujúcich, ktorý ZSSK realizovala, potvrdil záujem o cestovanie vlakmi a cestujúci ocenili najmä komfort a čistotu nových vlakov.

861.001 Maria

V nových vlakových súpravách cestujúcich už na prvý pohľad príjemne prekvapí veľkorysý osobný priestor, ako aj priestor na batožinu. Vozne sú vybavené jednotným typom pohodlných mäkkých sedadiel a pre každé dvojsedadlo je k dispozícii zásuvka pre napájanie osobného počítača. V lete cestujúci určite ocenia účinné vetranie a klimatizáciu, v zime zase dobre fungujúce kúrenie. K celkovému pohodliu cestujúcich prispieva aj nízka úroveň vnútorného hluku.

Nové vlakové súpravy okrem komfortu cestovania prinášajú výhody aj pre invalidných spoluobčanov. V nových vlakoch majú uľahčený prístup do vlakovej súpravy. Vysoké schodíky, ktoré sťažovali nástup do vlaku aj zdravým cestujúcim, sú nahradené širokými nízkopodlažnými vstupnými dverami, ktoré umožňujú rýchly, pohodlný a bezpečný nástup a výstup cestujúcich aj s batožinou.

You may also like...