Rozhovor o Rušňoparáde 2014

XIV. ročník Rušňoparády sa niesol v duchu osláv 130-ročnej Katky – najstaršej prevádzkovanej parnej lokomotívy v strednej Európe.  O akcii sme sa rozprávali s Igorom Holéczym z OZ Detská železnica Košice.

Rušňoparáda 2014, Foto: Róber Rusišin

Rušňoparáda 2014, Foto: Róbert Rudišin

1. Koľko návštevníkov zavítalo na 14. Rušňoparádu ?
Rušňoparádu navštívilo vyše 8000 ľudí čo považujeme za veľký úspech a svedčí to o tom, že podujatie je populárne, je po ňom hlad a ľudia na východnom Slovensku sa naň tešia. Vysokú návštevnosť podčiarkuje fakt, že azda po prvý krát v histórii podujatia počasie nebolo ideálne, ani dážď však návštevníkov neodradil. Tešíme sa preto už teraz na budúci ročník.

2. Minulý rok bola Rušňoparáda viac menej chudobnejšia, ale tento rok ako keby vstala z mŕtvych.
Tento rok sa nám podarilo nafúkať nový vietor do plachiet Rušňoparády. Podujatie bolo bohatšie, pestrejšie, zaujímavejšie. Touto cestou chceme pokračovať aj v budúcnosti pri ďalších ročníkoch. Každé podujatie potrebuje časom inováciu a u nás toto nastalo tento rok. S niečím novým však určite prídeme aj o rok.

3. Ktorá atrakcia mala najväčší ohlas ?
Určite samotná Rušňoparáda – teda predstavovanie historických, starších ale aj tých najnovších rušňov na točni. Návštevníci si vždy radi pozrú najnovšie súpravy ZSSK, a. s., radi sa po prvý krát v sezóne zvezú na parnej mašinke Katka a vychutnávajú si celý pobyt v areáli rušňového depa. Po prvý krát sme mali aj preteky rušňovodičov, s ukážkami vystúpili i železničný policajti, historický letci, nechýbali mnohé atrakcie pre deti. Sme radi, že záujem verejnosti sa primerane rozložil na všetky atrakcie, ktoré sme pripravili.

U36.003 Katka

4. Predpokladáte pre ďalšie ročníky Rušňoparády účasť lokomotív aj z iných krajín (napr. Nemecko, Rakúsko, Poľsko a pod.) ?
Aké mašiny sa objavia na Rušňoparáde 2015 je dnes veľmi ťažké predpovedať a odhadnúť. Aj tento rok sme sa snažili byt čo najpestrejší a ponúknuť  železničné koľajové a hnacie vozidlá aj zo zahraničia a pokúšať sa o to budeme aj v budúcom roku.

5. Aký ohlas podľa Vás mali súťažné disciplíny (drezina – Malý Býček), predpokladáte v budúcom ročníku rozšírenie súťažných disciplín a zvýšenie počtu súťažných vozidiel ?
Súťaže medzi rušňami boli chýbajúcim prvkom Rušňoparády v Košiciach, jedinom takomto podujatí na východnom Slovensku. Aj preto, že nájsť vhodné koľaje a priestor na tieto súťaže v priestoroch košického depa je pomerne ťažšie, ako na podobných akciách inde na Slovensku. Napriek tomu sme sa  s týmto vysporiadali a predviedli sme ako sa preteky rušňov dajú robiť aj v Košiciach. A pri tejto tradícii chceme rozhodne ostať aj v budúcnosti.

6. Po úspešnom otvorení budovy bývalej vodárne, predpokladáte zrekonštruovanie a otvorenie aj ďalších železničných objektov a budov v rušňovom depe Košice ?
Otvorenie ďalších objektov je otázkou vzájomnej dohody a ochoty nás, občianskeho združenia a Železničnej spoločnosti, a. s.. V súčasnosti je však o tomto azda ešte predčasné hovoriť.

U36.003 Katka Rušňoparáda 2014, Foto: Peter Šoltys

U36.003 Katka Rušňoparáda 2014, Foto: Peter Šoltys

7. Aký ohlas mala vojenská ukážka a čo chystáte pre budúci rok ?
Vojenská ukážka mala veľmi dobrý ohlas a je už tradičné súčasťou Rušňoparády. Myslíme si, že aj v budúcnosti by mala k Rušňoparáde patriť. Je však samozrejme vždy možné scenár upraviť- zmeniť- zlepšiť.

8. Čo prinieslo prepojenie Rušňoparády s Dňami mesta Košice ?
Prepojenie Rušňoparády s Dňami mesta Košice bolo jednoznačne pozitívnym krokom pre obe strany. Naše podujatie dostalo nesmiernu novú možnosť propagácie a priestor v médiách. Oslavy mesta zas získali nový, výrazný prvok ktorý jednoznačne obohatil program dní mesta. Takto by mala spolupráca pokračovať aj v budúcnosti. Myslíme si, že Košičania si takéto podujatie zaslúžia a samotné mesto určite patrí k partnerom, ktorí na príprave podujatia participujú.

9. Latku ste si postavili vysoko, čo pripravujete do budúceho ročníka ?
Po náročných týždňoch príprav na Rušňoparádu sme presnejšie o budúcom roku zatiaľ neuvažovali. Veríme však, že podujatie sa podarí opäť rozšíriť a skvalitniť. Na presnejšie kontúry si však ešte musíme počkať.

Ďakujem za  rozhovor a želám veľa úspechov.

You may also like...