Tragická zrážka na železničnom priecestí

Dňa 3. novembra 2015 vo večerných hodinách došlo na trati Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) v úseku Petrovce nad Laborcom – Michalovce k tragickej nehode.


Rýchlik 442 na trase z  Humenného do Prahy sa na železničnom priecestí (JIČ – SP 1345) zabezpečenom výstražnou zvukovou a svetelnou signalizáciou so závorami zrazil s poľským kamiónom, ktorý prevážal kombajn.

Pri nehode bol vážne zranený rušňovodič vlaku, ktorý bol v kabíne zakliesnený a museli ho vyslobodzovať hasiči. Rušňovodič po prevoze do nemocnice na následky zranení zomrel. Vedenie ŽSR vyjadruje úprimnú sústrasť rodine nebohého rušňovodiča.

757_004_nehoda1

Ide o jednokoľajnú trať, ktorá je od včera od 20,05 hod. neprejazdná. Rušeň vlaku sa vykoľajil a jeden z podvozkov bol odtrhnutý a mimo koľaje. Na odstránenie následkov musel byť privolaný špeciálny koľajový žeriav.

Trať je stále neprejazdná, v priebehu dnešného dňa sa bude pracovať na odstránení vykoľajených častí vlaku a oprave poškodenej trati. Osobná doprava je na tejto trase nahradená autobusmi. Rýchliky do Bratislavy sú vedené odklonom cez Prešov a Kysak.

757_004_nehoda2

Príčiny nehody sú v štádiu vyšetrovania.

Vinníkom nehody nebol rušňovodič ani personál ZSSK. K tragickým následkom prispela veľmi nízka viditeľnosť – hmla a tma. Rušňovodič v danej situácii zachoval duchaprítomnosť, aby zabrzdil súpravu, v ktorej sa nachádzalo približne 50 cestujúcich. Vzdialenosť od prekážky na priecestí však bola kriticky malá.

Rušňovodič Pavol (51) patril k špičkovým zamestnancom, na železnici pracoval 32 rokov, z toho 28 rokov ako rušňovodič. Za ten čas bezpečne doviedol do cieľa tisícky vlakov a státisíce ľudí za prácou či rodinami. Službu, v rámci ktorej mal odviezť rýchlik Bohemia na úseku od Humenného do Košíc, dostal ako doplnkovú. Vystriedal kolegu, ktorý nastúpil na dovolenku. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vyjadruje úprimnú ľútosť a sústrasť manželke a dvom synom.

Od vzniku samostatnej Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) v roku 2005 je to druhá nehoda, ktorá sa skončila stratou života rušňovodiča. Obe sa stali na železničnom priecestí.

You may also like...