Úroveň cestovania vlakom stúpne aj vďaka Helene a Marte

V Trnave dnes za účasti prvého podpredsedu vlády SR a ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Jána Figeľa predstavili dve nové vlakové súpravy typu push-pull. Moderné elektrické poschodové súpravy Helena (951.002) a Marta (951.003) budú premávať na trati Bratislava – Leopoldov/Nové mesto nad Váhom a späť + VIDEO

Úroveň cestovania vlakom v regionálnej a prímestskej doprave sa postupne dostáva na úroveň, na akú sme zvyknutí vo vyspelých krajinách sveta. Vďaka eurofondom a Operačnému programu Doprava sa do roku 2013 vymení až štvrtina zo zastaraného vozového parku ZSSK. „Cestujúci sa opäť začínajú vracať do vlakov. Počet pasažierov železníc sa v tomto roku postupne zvyšuje a verím, že nastúpený trend ešte viac umocní nasadenie nových pohodlných poschodových vlakov. Keďže najvyšší potenciál cestujúcich je v regióne západného Slovenska, práve tu bolo najviac potrebné nasadiť kvalitné prímestské vlaky ako je Helena, Marta, či Zuzana, ktorá premáva na trati Nové Zámky-Bratislava-Kúty“, povedal počas slávnostnej prezentácie minister dopravy Ján Figeľ.

Celkovo bude do roku 2013 jazdiť desať komfortných vlakových súprav tohto typu na tratiach: Nové Zámky – Bratislava – Kúty; Bratislava – Leopoldov/Nové mesto nad Váhom; Nové Zámky – Komárno.

951.002 Helena

Elektrické poschodové súpravy typu „push-pull“ (voľne preložené ako ťahaný – tlačený) sa skladajú z rušňa, dvoch kusov vložených vozňov a z riadiaceho vozňa. Ich výhodou je, že v obratovej stanici nie je nutné s rušňom obiehať súpravu, ale opačným smerom je súprava ovládaná z riadiaceho vozňa, čím sa ušetria peniaze za výkony posunu v obratových staniciach. Poschodové riadiace vozne určené pre riadenie súprav na elektrifikovaných tratiach sú konštruované tak, aby mohli byť zaradené do ľubovoľnej vlakovej súpravy.

Cena jednej vlakovej súpravy je 7,43 milióna eur a celková suma, za ktorú Škoda Vagónka Ostrava (spolu s firmou Škoda Transportation) dodá Železničnej spoločnosti Slovensko desať vlakových súprav je takmer 82,8 milióna eur. Projekt obnovy parku železničných koľajových vozidiel ZSSK, a.s., patrí medzi tzv. veľké projekty, s hodnotou nad 50 mil. eur, ktoré schvaľuje Európska komisia (EK ho schválila 15. júla 2010). Celkové oprávnené výdaje na projekt sú 186,3 mil. eur, schválená suma Rozhodnutia o nenávratnom finančnom príspevku je vyše 177 mil. eur. Pomer financovania tohto projektu je 47,5 : 47,5: 5 (Európska komisia: štátny rozpočet: spolufinancovanie ZSSK).

951.002 Helena a 951.003 Marta

V rámci projektu sa od roku 2010 do roku 2013 postupne realizuje dodávka 10 kusov elektrickej poschodovej jednotky radu 671 od spoločnosti Škoda Vagónka Ostrava, 12 kusov dieselovej motorovej jednotky radu 861 od firmy ŽOS Vrútky, 10 kusov poschodovej súpravy typu Push/Pull a tiež úprava 10 ks lokomotív radu 263 (Škoda Vagónka) a dodávka dvoch lokomotív 381 od spoločnosti Škoda Transportation.

You may also like...