Vlak so študentmi išiel do Osvienčimu po identickej trase ako pred 70 rokmi

Študenti z troch slovenských stredných škôl zo Serede, Košíc a Spišskej Novej Vsi sa v piatok zúčastnili na spomienkovej ceste vlakom do Osvienčimu pri príležitosti 70. výročia prvých transportov zo železničnej stanice Poprad do Osvienčimu. Mimoriadny vlak vypravila Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK) po identickej trase, ako išiel prvý transport s 1000 dievčatami 25. marca 1942 z Popradu cez pohraničný prechod Skalité/Zwardoň do Osvienčimu. „Spomienková cesta a samotná návšteva koncentračného tábora vyvolala vo mne silné emócie. Ako vôbec niekto mohol tak neľudsky zaobchádzať s človekom? Niektoré dievčatá z transportu boli v našom veku,“ vyjadruje bezprostredné pocity študentka z Gymnázia Tomáša Akvinského v Košiciach.

Mimoriadny vlak je súčasťou projektu Keď človek stratí človeka, nad ktorým prevzal záštitu 1. podpredseda vlády a minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Figeľ. „Vlak bol pred 70-timi rokmi zneužitý na nehumánne ciele, preto pokladáme za povinnosť a čiastočné odčinenie, že tento vlak môže byť dnes tým mementom, ktorým môžeme ukázať, kam až môže spoločnosť dospieť, pokiaľ nebude sledovať etické a morálne princípy,“ doplnil hlavnú myšlienku projektu Ján Figeľ.

Počas cesty vo vlaku pripravila ZSSK v spolupráci s ďalšími partnermi (Úrad vlády SR, Ústredný zväz židovských náboženských obcí, Múzeum SNP) pre študentov konferenciu s historikmi a pamätníčkou Editou Grossmannovou. Aj cez interaktívnu diskusiu chceli priblížiť mladej generácii hrôzy a krutosti holokaustu.

Zdroj videa: TA3

You may also like...