ZSSK pridá ďalšie IC vlaky

Vlaky InterCity budú od 1. februára spájať Bratislavu a Košice už štyrikrát denne. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) plní svoj sľub verejnosti a posilňuje dopravu na hlavnom železničnom ťahu po odchode súkromného dopravcu RegioJet.

Tri páry nových vlakov InterCity zastavia aj v Trenčíne, Liptovskom Mikuláši, Spišskej Novej Vsi a v ďalších staniciach, ktoré obsluhoval konkurent. Štvrtý pár ZSSK ponecháva ako expresné spojenie, ktoré bude stáť na doterajších piatich zastávkách s jazdným časom 4 hodiny 42 minút. Vlaky InterCity budú naďalej premávať bez štátnych dotácií. Cestovné z hlavného mesta do metropoly východu zostáva nezmenené – začína sa od 15,90 €.

„Náhle rozhodnutie súkromného dopravcu nás postavilo pred úlohu vo veľmi krátkom čase zabezpečiť spojenie desaťtisícom cestujúcich. Znamená to zásah do ekonomického modelu IC vlakov. Nové komerčné vlaky budeme denne monitorovať, vyhodnocovať ich efektívnosť a do druhej zmeny cestovného poriadku v júni tohto roka rozhodneme o ďalšom postupe,“  hovorí podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku ekonomiky Patrik Horný.

Vo vlakoch InterCity cestujúcim zostanú služby, na ktoré sú od ich zavedenia zvyknutí. V 1. triede si môžu vybrať bezplatne kávu alebo čaj, noviny, balenú vodu a k internetovému spiatočnému lístku rezervovať bezplatné parkovanie v Bratislave, Žiline, Poprade alebo v Košiciach. Pre cestujúcich v 2. triede je k dispozícii balená voda a tlač. V každom vlaku InterCity bude ZSSK naďalej zaraďovať reštauračný vozeň s jedlami z čerstvých surovín a vozeň s kupé pre deti a imobilných cestujúcich. V celom vlaku bude k dispozícii bezplatné WiFi a elektrické zásuvky.

350.003 230809 svit

Všetky štyri páry IC vlakov odvezú na zrekonštruovaných častiach trasy cestujúcich maximálnou možnou rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu. Nie každé nové vlakové spojenie kopíruje cestovný poriadok súkromného dopravcu. „Tam, kde nám súkromný dopravca neuvoľnil trasu, sme boli nútení hľadať inú časovú polohu,“ uvádza člen predstavenstva ZSSK a riaditeľ úseku obchodu Karol Martinček. „Pokiaľ ide o rýchlosť, ešte tento rok sa chceme dostať s najrýchlejším spojením na trase Bratislava-Košice na čas 4:30. Veríme, že takáto rýchlosť najbezpečnejšej a najekologickejšej formy dopravy pomôže cestujúcim v autobusoch a autách vyskúšať aj naše služby,“ zdôrazňuje Martinček.

ZSSK obnovila vlaky InterCity 11. decembra 2016. V súčasnosti spájajú Bratislavu a Košice dvakrát denne. „Za hospodárenie vlakov nesieme naďalej plnú zodpovednosť. Našou ambíciou zostáva dostať tieto vlaky do pozitívneho účtovného hospodárskeho výsledku,“ hovorí podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku ekonomiky Patrik Horný a dodáva: „Ekonomiku vlakov budeme pozorne sledovať a v prípade nedostatočného vyťaženia sme pripravení prijať zodpovedajúce opatrenia.“

Cestovný poriadok vlakov InterCity od 1. februára 2016

  • odchody z Bratislavy do Košíc: 5:33, 11:33, 15:47*, 17:33
  • odchody z Košíc do Bratislavy: 5:16, 7:31* (v nedeľu 9:31*), 11:16, 17:16
  • zastávky: Bratislava hl. st., Trnava, Trenčín, Žilina, Vrútky, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Štrba, Poprad-Tatry, Spišská Nová Ves, Kysak, Košice.

*InterCity (BA-KE 4:42)

  • Expresné spojenie o 15:47 z Bratislavy a o 7:31 (v nedeľu 9:31) z Košíc bude stáť len v Bratislave, Trnave, Žiline, Poprade-Tatry, Kysaku a v Košiciach s jazdným časom 4 hodiny 42 minút

 

Cestovný poriadok IC vlakov od 1. februára 2017

Bratislava – Žilina – Košice

(kliknutím na číslo vlaku otvoríte celý cestovný poriadok)

stanica

IC 521

IC 523

IC 513

IC 525

Bratislava hl. st.

5:33

11:33

15:47

17:33

Trnava

6:00

12:00

16:13

18:00

Trenčín

6:43

12:43

18:43

Žilina

7:49

13:49

17:49

19:56

Vrútky

8:07

14:07

20:14

Ružomberok

8:34

14:34

20:40

Liptovský Mikuláš

8:52

14:52

20:58

Štrba

9:20

15:20

21:26

Poprad – Tatry

9:35

15:35

19:23

21:41

Spišská Nová Ves

9:53

15:53

21:59

Kysak

10:32

16:32

20:17

22:38

Košice (príchod)

10:44

16:44

20:29

22:50


IC 513 nepremáva 14. – 16. IV.

Košice – Žilina – Bratislava

(kliknutím na číslo vlaku otvoríte celý cestovný poriadok)

stanica

IC 520

IC 510

IC 514

IC 522

IC 524

Košice

5:16

7:31

9:31

11:16

17:16

Kysak

5:29

7:44

9:44

11:29

17:29

Spišská Nová Ves

6:08

12:08

18:08

Poprad Tatry

6:27

8:36

10:36

12:27

18:27

Štrba

6:42

12:42

18:42

Liptovský Mikuláš

7:09

13:09

19:09

Ružomberok

7:27

13:27

19:27

Vrútky

7:53

13:53

19:53

Žilina

8:12

10:12

12:12

14:12

20:12

Trenčín

9:18

15:19

21:18

Trnava

10:01

11:50

13:50

16:01

22:01

Bratislava hl. st. (príchod)

10:27

12:13

14:13

16:27

22:27


IC 510 premáva pondelok až sobotu okrem 15., 17.IV., 1., 8.V.

IC 514 premáva v nedele a 1., 8.V., nejde 16.IV.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.