Zvyšovanie bezpečnosti železničných priecestí

minvdopVysoký počet nehôd na slovenských železničných priecestiach by mal v najbližších rokoch klesať. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR pripravilo, a vláda dnes schválila, komplexný program zvyšovania bezpečnosti na železničných priecestiach. Na jeho realizáciu pôjdu od roku 2014 až do roku 2020 dva milióny eur ročne.

Hoci je podľa európskych štatistík železničná doprava v priemere 30-krát bezpečnejšia ako doprava autom, ročne na Slovensku prídu na koľajniciach o život desiatky ľudí. Preto rezort dopravy podniká kroky, aby sa zvýšila bezpečnosť na železničných priecestiach a predišlo sa tak predchádzať vážnym nehodám i s nimi spojenými stratami na životoch. „Rátame s tým, že ministerstvo bude každoročne alokovať sumu dvoch miliónov eur do zvýšenia bezpečnosti železničných priecestí,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek.

Priecestia_aktual

Len za prvých šesť mesiacov tohto roku sa stalo 25 nehôd, pri ktorých šesť osôb zahynulo a osem sa ťažko zranilo. Vlani takto prišlo o život 21 ľudí a vzniknuté škody sa blížili k 1,5 miliónu eur, čo radí Slovensko medzi štáty s vysokou nehodovosťou v tejto kategórii. „Podľa dostupných štatistík sa z pohľadu nehodovosti na priecestiach javí ako kritický najmä zvyk vodiča podceňovať nebezpečenstvo na  jemu známom priecestí v blízkosti domova. V dôsledku presvedčenia, že vo svojom okolí dobre pozná pomery, často riskuje,“ zdôraznil J. Počiatek. Mnohé nehody sú zapríčinené nepozornosťou vodiča, počúvaním hudby či rozhovorom so spolucestujúcimi.

priecestia_nehody

Aby ministerstvo túto situáciu zmenilo, pripravilo Komplexný program riešenia problematiky železničných priecestí. Odborníci vytipovali kritické prechody a rezort dopravy v spolupráci so ŽSR pripravil plán modernizácie výstražných zariadení. Na zmodernizovaných tratiach bolo dokonca kvôli bezpečnosti úplne odstránené priame križovanie ciest a železnice.