Maratónsky vlak Magda vyrazí z Košíc 5.10.2013

Maratónsky vlak, ktorý sa do dejiska prvého štartu košického maratónu, do Turne nad Bodvou, vydá 5.10. o  8:55  z košickej železničnej stanice si tak pripomenieme 90.  výročie prvého štartu medzinárodného maratónu mieru. Vypraví sa po železničnej trati, ktorú projektoval slávny košický rodák – staviteľ Korintského a Panamského prieplavu – Béla Gerster.
Chcete vidieť miesto, kde pred takmer 90-timi rokmi odštartoval prvý košický maratón? Radi by ste si spestrili prvú októbrovú sobotu originálnou zábavou a turistickým výstupom na Turnianský hrad, či Zádielskú planinu? Ak áno, tak práve pre vás je pripravený mimoriadny MARATÓNSKY VLÁČIK.

Z košickej hlavnej stanice ho 5. októbra o 8:55 hod vypraví košický Klub historických koľajových vozidiel a Maratónsky klub v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom a Historickou spoločnosťou I. Henszlmanna.

maraton_2013

„Radi by sme deťom ukázali, odkiaľ v minulosti odštartovali prví maratónci jedného z najstarších a najznámejších maratónov na svete,“ hovorí Ladislav Olexa, vedúci odboru dopravy KSK a člen Maratónskeho klubu.

Pre návštevníkov je pripravený bohatý program, o ktorý sa postará obec Turňa nad Bodvou. Lákadlom budú bojové hry pod hradom, rockový koncert či miestne špeciality.

„Jazda vláčikom, na ktorú pozývame najmä deti s rodičmi, alebo turistov, ktorí si obľúbili tento kút východného Slovenska, končí v stanici Turňa n. Bodvou. Tu odhalíme pamätnú tabuľu slávnemu košickému rodákovi, staviteľovi 13 -tich  železničných tratí v Uhorsku, ale i budovateľovi Panamského či Korintského prieplavu – Bélovi Gersterovi. Zároveň položíme kvety pri pamätníku štartu prvého maratónu u nás,“ dopĺňa program Ľubomír Lehotský z Klubu historických koľajových vozidiel.

Snahou organizátorov je z Maratónskeho vláčika vybudovať tradičné podujatie, ktoré Košičanom i návštevníkom mesta spríjemní deň pred štartom Medzinárodného maratónu mieru.

„Veríme, že takéto spestrenie jesene sa ľuďom zapáči a budeme môcť v tradícii pokračovať aj v ďalších rokoch,“ dodáva Ľubomír Lehotský, ktorý zároveň upozorňuje, že vzhľadom na zvýšený záujem je vhodné si miesto vo vlaku poistiť bezplatnou elektronickou rezerváciou na adrese: khkv@khkv.sk.

Zuzana Lehotská,PR  manažérka KHKV

Klub historických koľajových vozidel sa ako jediný klub svojho druhu v Košickom kraji, venuje záchrane a obnove železničnej histórie. Pravidelne organizuje výlety historickým motorákom M 131.1125, známym aj ako „Magda“ po zrušených a zabudnutých tratiach Slovenska. Kontakt: Zuzana Lehotská, Klub historických koľajových vozidiel, 0905 496 426, khkv@khkv.sk, www.khkv.sk

You may also like...