PC skrinka ako parná lokomotíva, Lian Li na Computex 2012 a niečo o legende

Známy výrobca počítačových skriniek Lian Li uviedol na veľtrhu Computex 2012 ktorý sa koná 5. – 9.  júna v meste Taipei v Taiwane, PC skrinku s označením PC-CK101 v tvare legendárnej parnej lokomotívy.

Z doposiaľ uverejnených informácii dokáže jazdiť po predvádzacom koľajive a pritom aj dymiť s komína, funguje na vstavanú batériu ktorá vydrží niekoľko hodín na pohyb.

Ďalšou výbavou tejto skrinky je miesto pre 3,5 a 2,5 palcové pevné disky, slim DVD mechaniku a dvojicu USB 3.0 portov, podrobnejšie informácie o komponentoch zatiaľ nie sú, ale čoskoro budú doplnené.

Tuto skrinku PC-CK101 v tvare lokomotívy nebudú vyrábať masovo, len na požiadavku a cena ešte nie je známa.

 

Vzor pre skrinku, alebo čo má v Taiwane zaujať fandu železníc najviac . . .

Pri stavbe tejto skrinky si zjavne vybrali za vzor rovnomenný typ parnej lokomotívy CK101, ktorá brázdi železnice v Taiwane dodnes. Lokomotíva bola vyrobená v automobilovej manufaktúre v Japonsku v roku 1917 a v tom roku bola aj prepravená do Taiwanu, kde sa stala prvou lokomotívou TRA železníc pre osobnú a nákladnú prepravu. Lokomotíva CK1 bola vyradená v roku 1974 ale našťastie sa zachovala a v júni 1998 ju zrenovovali, aj tento krát bola prvou obnovenou parnou lokomotívou TRA železníc. Do oficiálnej prevádzky ju opäť spustili až v Júli 2011 ako atrakciu na trati mesta Jiji v centre Taiwanu okrese Nantou, železničná stanica je z ranných dôb 20. storočia Japonského typu, pred ktorou je aj pomník venovaný tejto lokomotíve.

Limitovaný set modelu lokomotívy CK101, zlatom obdarená jedinečnosť . . .  

V januári tohto roku sa TRA – Taiwan Railway Administration rozhodla prispieť k pamiatke tejto ako prvej parnej lokomotívy aj jej modelom a to v pocte 101 kusoch. Tento počet bol zvolený z dôvodu osláv 101 rokov Čínskej republiky od roku 1912 . Cena jedného setu lokomotívy mala byt NT$98,000 podľa vyjadrenia TRA, v prepočte 2500€.

Model CK101 parnej lokomotívy je vyrobený v mierke G – 1:22,5 a samotný váži 5,1 Kg, skladá sa zo 400 dielov a jeho rozmery sú 48cm na dĺžku, 12cm na šírku a 16cm na výšku. Celkovo set váži 17 kilogramov a obsahuje koľajivo, napájací adaptér s ovládaním rýchlosti a detailne vypracovanú kulisu ovládania lokomotívy ako aj strojvodcu a kotolníka. A to ešte nie je všetko, niektoré prvky lokomotívy sú dokonca vyrobene zo zlata, niektoré iba pozlátené, celkovo je vyrobený z kovov. Ďalej ma funkčné osvetlenie, dymí a vydáva realistické zvuky, takže detaily a reálnosť modelu je na extrémne vysokej úrovni čo prináleží aj jej zberateľskej hodnote a obstarávacej cene.

Set modelovej parnej lokomotívy CK101 sa predával 1. januára 2012 o 10tej ráno miestneho času v predajni TRA na Hlavnej stanici v Taipei, prvých 50 kusov sa rozpredalo okamžite a zvyšok o niekoľko hodín po doskladnení ešte v ten istý deň. Škoda, že ďalšiu edíciu tejto lokomotívy podľa vyjadrenia TRA už nevyrobia, ale budú sa snažiť vyrobiť ďalšie sety iných lokomotív, tak je sa na čo tešiť.

You may also like...