Malé vylepšenie “B -Ypsilonky” ZSSK od Roco

Firma Roco už pred nejakým časom prišla s ponukou jedného z najrozšírenejších typov rýchlikových vozov, ktoré slúžia u nás a v okolitých krajinách do dnes – typ Y.

Výroba zahŕňala pomerne širokú paletu variánt a typov (A, B, BDs, WLAB…). Jednou z nich bola aj súčasná farebná schéma ZSSK – “Blonski”. Výsledok výroby týchto modelov sa však nezaobišiel bez rôznych neduhov. Možno spomenúť chybné podvozky (typ Görlitz VI. na vozoch BDs, podvozky len v šedej farbe plastu, trochu odfláknutý interiér a podobne). To všetko pri katalógovej cene 49,90 (!). Pri tak vysokej cene sú už uvedené nedostatky neakceptovateľné a je vyžadovaná kvalita typu A.C.M.E atď. Väčšina modelárov asi zažila tento typ vozu od SCHICHTu, Schsenmodelle (neskôr Tillig) až po spomínané Roco. K prvému sa asi nemusím vyjadrovať, no neodpustím si maličké porovnanie so Sachsen-Tillig. Oproti uvedenému výrobcovi sú podľa môjho názoru “Ypsilonky” od Roco na kvalitatívne vyššej úrovni. Menšie zaoblenie čiel sa viac približuje realite (aj keď v prípade Sachsen-Tilligu mohlo ísť o iný typ vzorového vozu) a čelné svetlá nie sú len nafarbeným výliskom. Podstatne lepšie sú spracované okná vrátane služobného výklenku na voze BDs a lepšie sú aj jazdné vlastnosti, kde sa vozy vyznačujú stabilitou a žiadnym kmitaním do strán pri prejazde výhybiek a podobne.

L64822

Celkove proporčne vozy pôsobia veľmi dobre a majú oveľa lepšie spracované detaily (najmä v oblasti čiel, dverí a podvozkov). Osobne som spokojný aj s farebným riešením, aj keď najmä odtieň červenej sa stal v modelárskych kruhoch dosť diskutovaným. Poveternostné vplyvy však robia svoje a realita býva v porovnaní so škálou RAL často pomerne pestrofarebná. Vo farbe však najväčší nedostatok vidím v spomenutých podvozkoch, ktoré sú len v odtieni plastu – bez nástreku. Nedávno sa na trh dostala aj farebná “Blonski” mutácia od Tilligu. Naživo som tento voz ešte nevidel, no avizované čierne spodky a podvozky vozu, či chýry o sivej farbe strechy neveštia nič dobré. Ale vráťme sa späť k našej variante B ZSSK od Roca.

Tento voz sa dočkal aj svojho spoločníka s rozdielnym inventárnym číslom, čo samozrejme každý uvítal. Na trhu tak sú 2 katalógové čísla 64828 (inv. číslo 838-1) a 64822 (inv. číslo 314-4). V tomto príspevku zhrnieme pár jednoduchých vylepšení aplikovaných na voz 64822.

Model neobsahuje vlepované diely a dá sa celkom pohodlne rozobrať. To sa ukázalo ako veľmi vhodné aj pri dočasnom odstránení zasklenia. Práve v partii okien bola realizovaná prvá úpravu. Ako už bolo spomenuté, spracovanie okien je pomerne kvalitné. Pri striekaní strieborného okenného lemu vo výrobe ale nebola farba aplikovaná aj na vnútornú hranu okenného otvoru. Táto hrana zostala v červenej farbe skrine vozu a aj po vložení zasklenia pôsobí pomerne rušivo, najmä pri pohľade na vozeň z vrchu či z boku.

P1120855

Červená hrana okenného otvoru. Pohľad cez objektív skriňu vozu trochu zdeformoval 🙂

Riešenie sa ukázalo ako pomerne jednoduché, v podobe použitia strieborného fixu Centropen (B 2690). Ten síce nie je na liehovej báze, no po zaschnutí drží veľmi dobre. Na matný červený povrch slušne chytá a po dvoch pretretiach ho úplne prekryl. Práca tak bola rýchla, čistá a presná.

P1120856

Hrany okenných otvorov po pretretí fixom ešte pred aplikáciou zasklenia.

Úprava okien bola tak trochu záležitosť pre detailistov. Verzia  vozu 64822 však má aj vážnejšiu chybičku krásy, konkrétne viac dielov v šedej farbe plastu, než by sa patrilo. Mám na mysli najmä prechodové mechy (ak sa to tak označuje aj pri tomto type), prechodový mostík a hadice kúrenia. V reály je síce možno vidieť kadečo, najmä ak sa pri úprave nástreku vozov v dielňach nerobí dôsledné maskovanie resp. demontáž dielov, no to Diely sa dajú opäť bez problémov z vozu odňať a ich úpravu zvládne každý priemerne zručný modelár vystrojený obyčajnou čiernou “revellkou” a štetcom. Opäť sa ale dostávame k problému akú kvalitu modelu kupujúci za pomerne vysokú čiastku dostáva.

P1120859

Šedé diely pripravené k farbeniu na čierno.

Ako ukazuje nasledujúca snímka, farebnú korektúru by si zaslúžili aj taniere nárazníkov, ale tie zatiaľ zostali v pôvodnej podobe. Zrejme na ne príde neskôr, v rámci nejakého jemného patinovania.

P1130236

Prefarbené diely osadené späť na voz.

Už na predchádzajúcej snímke je vidieť, že malej úprave boli podrobené aj schodíky. Tie tak isto pôsobia trochu lacno, aj keď možnosť použiť celú alebo redukovanú verziu podľa polomerov oblúkov na koľajisku možno označiť za výhodu. Schodíky je však vhodné fixnúť lepidlom, výlisky v otvoroch držia len symbolicky. Tieto partie sú v “Blonski” verzii najchudobnejšie. Pokiaľ viem, tak k ČSD verzii sú priložené farebné tabuľky s potlačou obsahujúce váhové údaje a skratku “ČSD”. V ČD verzii sú tieto položky aspoň vytlačené tamponprintom (spolu s popisom na tele nárazníkov), pri ZSSK verzii však absentuje oboje. Šikovní kolegovia modelári sa však postarali o výrobu vlastného leptu tabuliek s váhovými údajmi a skratkou ZSSK, ktoré po nastriekaní a následnom prebrúsení možno do priestoru schodíkov osadiť. Na ďalšie vylepšenie vzhľadu schodíkov bola ich hrana ešte vytiahnutá žltou farbou.

P1130241

Lept s tabuľkami po prebrúsení.

P1130238

Upravené schodíky pred montážou. Pri vyrezávaní tabuľky z rámu leptu som mohol byť dôslednejší 🙂

P1130233

Schodíky osadené na voze. Tabuľka pôsobí ako celkom efektný detail.

P1130234

Pohľad na druhú stranu, kde sú váhové údaje. Na snímkach je vidieť aj madlo, ktoré je vhodné pretrieť striebornou farbou. Keďže ide o lesklý plast, aplikácia fixu sa ukázala ako nevhodná (aj po zaschnutí sa ľahko zošúcha). Lepšie je teda použiť klasickú modelársku farbu a mať pevnú ruku 🙂

Poslednou zatiaľ realizovanou úpravou, ktorú opäť napovedajú predchádzajúce snímky je nástrek podvozkov. Odtieň použitej farby plastu je vcelku fajn, no bez nejakej úpravy (aspoň matný lak) pôsobí takpovediac hračkársky. Rozhodol som sa teda pre kompletné prestreknutie podvozku. Nešiel som pri tom cestou nejakej extra špeciálnej modelárskej chémie a vyskúšal som obyčajnú syntetiku Revell 32 177 (matná), ktorá by mala zodpovedať požadovanému odtieňu v škále RAL (RAL 7012). Výsledok na mňa zapôsobil prekvapivo dobre a zaujala ma najmä zhoda s odtieňom, ktorý použilo Roco.

P1130237

Osadený podvozok po nástreku. Odtieň podvozku a ostatných častí spodku vozu sú takmer identické.

Pre porovnanie podvozkov ešte prikladám snímku s neupraveným vozom (kat. č. 64828). Snímka je trochu preexponovaná, no vzhľad prestriekaného podvozku a pôvodného podvozku bez povrchovej úpravy možno dobre porovnať.

P1130235

Verím, že som uvedenými drobnými úpravami niekoho inšpiroval alebo dodal odvahu aspoň k malému “zoriginálneniu” týchto fabrických modelov a teším sa opäť pri niečom 87-krát zmenšenom na budúce 😆

You may also like...