671.003 Terézia: nový vlak s výhľadom na krásy Slovenska

Na slovenských železničných tratiach začal premávať ďalší moderný poschodový vlak. V poradí už tretia elektrická poschodová jednotka dnes dostala meno Terézia a požehnanie od dekana Farského úradu v Poprade. V priebehu jesene budú do prevádzky postupne nasadené ďalšie tri vlaky tohto typu. Celkovo bude po hlavnej severnej vlakovej trase (od Nového mesta n/V až po Čiernu n/T) jazdiť desať bezpečných a pohodlných elektrických vlakov uspôsobených aj na prepravu imobilných cestujúcich.

Po osobnej skúsenosti s cestovaním v elektrickej poschodovej jednotke by som rád vyzdvihol jedno dôležité plus pre cestujúcu verejnosť, o ktorom sa veľa nehovorí, a to je výhľad. Bez ohľadu na to, či idete do práce, školy, alebo za športom či oddychom, cestu na poschodí tohto vlaku vám spríjemnia úžasné panorámy a pohľady na malebnosť slovenských hôr i rázovitých dedín a miest. Je pred nami krásna skorá jeseň, ktorá býva v slovenských horách štedrá na turistické možnosti. Chcel by som pozvať všetkých ľudí, ktorí sa chystajú dovolenkovať v Tatrách, alebo sa chystajú do Popradu na zápasy KHL, aby cestovali na tomto pohodlnom a ekologickom dopravnom prostriedku“, uviedol dnes v Poprade minister dopravy J. Figeľ.

Cestujúcich už na prvý pohľad príjemne prekvapí veľkorysý osobný priestor, ako aj priestor na batožinu. Vozne sú vybavené jednotným typom pohodlných mäkkých sedadiel a pre každé dvojsedadlo je k dispozícii zásuvka pre napájanie osobného počítača. V lete cestujúci určite ocenia účinné vetranie a klimatizáciu, v zime zase dobre fungujúce kúrenie. K celkovému pohodliu cestujúcich prispieva aj nízka úroveň vnútorného hluku.

V nových súpravách to majú jednoduchšie aj ľudia so zníženou mobilitou, ktorí sa môžu spoľahnúť na elektricky riadenú rampu. Vysoké schodíky, ktoré sťažovali nástup do vlaku aj zdravým cestujúcim, sú nahradené širokými nízkopodlažnými vstupnými dverami, ktoré umožňujú rýchly, pohodlný a bezpečný nástup a výstup cestujúcich aj s batožinou. Samozrejmosťou vozňov je vlakový „rozhlas“ a informačné LED tabule, ktoré informujú o najbližších cieľových staniciach. Výrobca týchto moderných súprav myslel aj na bezpečnosť cestujúcich. Vo vlaku monitorujú situáciu kamerové systémy.

V rámci projektu obnovy vozidlového parku ZSSK bude na Slovensko dodaných spolu 10 kusov dvojpodlažných elektrických jednotiek pre prímestskú dopravu, 12 kusov dieselových motorových jednotiek pre medziregionálnu dopravu a 10 dvojpodlažných súprav „push-pull“ pre prímestskú dopravu. Projekt patrí do 6. prioritnej osi Operačného programu Doprava 2007-2013 a spolufinancuje ho Európska únia.

You may also like...