V Bratislave predstavili desiaty poschodový vlak

Slovenskí cestujúci dnes dostali predčasný vianočný darček. V poradí už desiaty nový elektrický poschodový vlak bude premávať na trati Košice – Lipany – Čierna nad Tisou. Obnova prímestských vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko je financovaná s pomocou eurofondov z Operačného programu Doprava. Dodaním celkovo 32 nových vlakov a dvoch rušňov do júna budúceho roku dobré správy pre slovenských cestujúcich nekončia. Z nového projektu bude do roku 2015 s prispením fondov EÚ zakúpených ďalších 29 kusov nových moderných vlakov za 180 miliónov eur.

V nových vlakových súpravách cestujúcich už na prvý pohľad príjemne prekvapí veľkorysý osobný priestor, ako aj priestor na batožinu. Vozne sú vybavené jednotným typom pohodlných mäkkých sedadiel a pre každé dvojsedadlo je k dispozícii zásuvka pre napájanie osobného počítača. V lete cestujúci určite ocenia účinné vetranie a klimatizáciu, v zime zase dobre fungujúce kúrenie. K celkovému pohodliu cestujúcich prispieva aj nízka úroveň vnútorného hluku.

671.005

V nových súpravách to majú jednoduchšie aj ľudia so zníženou mobilitou, ktorí sa môžu spoľahnúť na sklápaciu rampu. Vysoké schodíky, ktoré sťažovali  nástup do vlaku aj zdravým cestujúcim, sú nahradené širokými nízkopodlažnými vstupnými dverami, ktoré umožňujú rýchly, pohodlný a bezpečný nástup a výstup cestujúcich aj s batožinou. Samozrejmosťou vozňov je vlakový „rozhlas“ a informačné LED tabule, ktoré informujú o najbližších cieľových staniciach. Výrobca týchto moderných súprav myslel aj na bezpečnosť cestujúcich. Vo vlaku monitorujú situáciu kamerové systémy.

Elektrické poschodové jednotky radu 671 jazdia na tratiach od Nového Mesta nad Váhom až po Čiernu nad Tisou. Dieselové motorové jednotky jazdia na tratiach: Humenné – Medzilaborce, Humenné – Prešov, Humenné – Stakčín, Humenné – Košice, Nové Zámky – Nitra – Prievidza.

Vlaky typu push-pull (ťahaný-tlačený) jazdia na tratiach: Kúty – Štúrovo, Nové Zámky – Komárno, Bratislava – Nové Mesto nad Váhom.

You may also like...