Aj vo vlaku môžete zistiť, aké máte zdravé pľúca

Železničná spoločnosť Slovensko vypraví v stredu 21. novembra dva rýchliky, v ktorých si cestujúci môžu dať bezplatne  zmerať vitálnu kapacitu pľúc pomocou Spirometra a otestovať zdravie svojich pľúc. Vo vlakoch R 603 Čingov v úseku Bratislava – Košice a v R 612  Ružín  v úseku Košice – Bratislava vo vozňoch č. 3, kupé č. 5 cestujúcich privíta mobilná klinika s odborným personálom. Okrem bezplatného spirometrického vyšetrenia bude cestujúcim  poskytnuté poradenstvo o pľúcnych chorobách a odvykaní od fajčenia.

Na železničných staniciach Bratislava hlavná stanica, Žilina a Košice budú k dispozícii odborníci, ktorí bezplatne zmerajú aj úroveň oxidu uhoľnatého (CO) vo vydýchnutom vzduchu cestujúcim takzvaným smokelyzerom. Hodnota CO pomáha odhaliť, ako veľmi sú orgány ochudobnené o kyslík. Zvýšená hladina je zvyčajne u fajčiarov, no môže byť vysoká aj v prípade ľudí, ktorí žijú v znečistenom ovzduší, či v rušných mestách. Bezplatné meranie úrovne oxidu uhoľnatého v spomínaných staniciach bude vždy hodinu pred odchodom, až hodinu po odchode  vlakov   R 603 a R 612 z príslušných železničných staníc.

Akciu organizuje Slovenská lekárska spoločnosť v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko a Železnicami Slovenskej republiky pri príležitosti Medzinárodného dňa bez fajčenia.

You may also like...